A megújuló energia és a megbízható nyersanyagok felé fordulhat a befektetők figyelme a japán földrengés után - vélik piaci szakemberek. Ráadásul korántsem biztos, hogy sikeres volt a múlt pénteki összehangolt akció a jen gyengítése érdekében, a Saxo Bank szerint az erőfeszítések ellenére is jelentős erősödés előtt áll a japán deviza.
Napról napra nő a kár
Lassan két hete történt a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés Japánban, a kárérték azonban még most is napról napra emelkedik. Szerdai adatok szerint nagyjából 24 ezer milliárd jen, vagyis mintegy 300 milliárd dollár költséggel jár a március 11-én történt természeti katasztrófa következtében megrongálódott vagy megsemmisült épületek, üzemek újjáépítése és az infrastruktúra helyreállítása a japán kormány számításai szerint.
A fukushimai atomerőműben történt súlyos üzemzavar közvetlen és közvetett költségei nincsenek benne a számításban, a kárfelszámolás és az újjáépítés azonban így is háromszor nagyobb anyagi terhet jelenthet, mint a legutóbbi hasonló természeti katasztrófa, az 1995-ös kobei földrengés utáni helyreállítás költsége.
A piacokon a jen érezte meg elsőként a földrengést, azonban némileg meglepő módon erősödni kezdett, mivel az újjáépítéshez áramlik haza a pénz és a biztosítók is jenre váltják befektetéseiket, hogy ki tudják fizetni a károkat a lakosságnak. Múlt pénteken aztán a világ vezető hatalmai összehangolt akciót kezdtek a jen gyengítése érdekében, miután 80 alá esett az árfolyam a dollárral szemben.
Az intervenció sikeres volt eddig, azonban a Saxo Bank szerint az első sokkot követően akár 65-ig is erősödhet a jen a dollárral szemben minden beavatkozás ellenére.
Atom helyett megújuló energia
„A Japánban történt természeti szerencsétlenségeket követő atomerőmű-katasztrófa hosszú távú hatásai további lendületet adhatnak az alternatív energia-szektornak, hiszen a globális kereslet folyamatos bővülése miatt tartósan magas olaj- és nyersanyagárak mellett egy másik szempont, az atomerőművek kockázatainak mérlegelése is vélhetően jobban előtérbe kerül a jövő beruházásainál" - emelik ki a Generali Alapkezelő szakemberei kedden kiadott elemzésükben.
„Amerikai kormányzati becslések szerint a megújuló energia hasznosítása a következő 25 évben kétszer olyan gyorsan bővülhet, mint világunk energiaszükséglete, amelynek 2035-ben már negyedrészét lehetünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani” - emeli ki Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő szakértője. Éppen ezért szerintük érdemes lesz a következő években figyelni a szektor cégeire, így például a magyar E-Starra, melynek részvényeit a héten vezették be a varsói tőzsdére.
A Saxo Bank elemzése szerint az atomenergiával kapcsolatos bizonytalanság évekig eltarthat, amíg nem tisztázzák a japán baleset következményeit. "Az energia ára várhatóan nem lesz olcsó, és ha többre nem is, arra biztosan számítani lehet, hogy a fogyasztókra mindez új terhet ró, mert az infrastruktúra kiváltásának költségét az iparnak és az adófizetőknek kell állnia" - emelik ki a dán pénzintézet szakemberei.
Aranyba menekülhetnek a befektetők
A nemesfémek lehetnek az utóbbi idők politikai válságainak és természeti katasztrófáinak nyertesei. A líbiai válság illetve a japán földrengés okozta bizonytalanság hatására egyre több befektető fordul az olyan hagyományosan biztonságos befektetések felé, mint az arany és az ezüst - vélik az OTP Alapkezelőnél.
Ez elsősorban rövidtávon jelenthet ideális menekülési lehetőséget a befektetőknek, hosszútávon, a fejlődő államok gazdasági igényei, valamint a rossz időjárási viszonyok miatt várhatóan mind a nyersanyag, mind az élelmiszerárak emelkedési pályára állnak.
Beke Károly
mfor.hu