Jelentősen csökkent a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a csütörtöki londoni kereskedésben - vagyis javult a magyar adósság megítélése - az után, hogy a legnagyobb fejlett és fejlődő országok, valamint az EU alkotta G20-csoport válságkezelő célú londoni értekezletén döntés született a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészletének hatalmas, több százmilliárd dolláros feltöltéséről.
A csütörtöki G20-csúcson 750 milliárd dollárra növelték az IMF közvetlenül mozgósítható tőkekészletét az eddig 250 milliárd dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő felzárkózó gazdaságok megsegítésére.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az MTI kérdésére csütörtökön elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében a késői londoni kereskedésben 5,082 százalék volt középárfolyamon, az 5,40 százalékos előző záró után.
Az elmúlt egy hónap egészét tekintve is jelentősen javult a magyar CDS-árfolyam, azzal együtt is, hogy március utolsó napjaiban a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service hitelminősítők szinte egyszerre rontották a magyar adósosztályzatot.
A CMA DataVision március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mért; ez az eddigi csúcspont. A csütörtöki határidős árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente valamivel több mint 508 ezer euróba kerül, a március első kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett. Ezek az árazások messze járnak a súlyos stresszhelyzetűnek, vagy magas törlesztési kockázatúnak tartott adósok aktuális CDS-középárfolyamaitól.
A CMA DataVision csütörtökön közzétette a G20-országokra kidolgozott CDS-árazási táblázatát, amelyet Argentína vezet, 38,40 százalékos aktuális adósságtörlesztési biztosítási díjjal. A cég számítási modellje szerint ez arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 87,21 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Argentína mint szuverén adós nem fizetővé válását öt évi távlatban.
A lista alján Németország áll 0,566 százalékos aktuális CDS-díjjal; ez az alkalmazott matematikai modell alapján 4,9 százalékos kumulatív német szuverén nem teljesítővé válási valószínűséget jelez az irányadó ötéves határidőre.