3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kedvező nemzetközi hangulat jótékonyan hatott a magyar adósság megítélését tükröző piaci termékekre, a március elejei 6,3 százalékos árazáshoz képest csütörtökön már csak 5,082 százalékon állt a CDS-ek ára. Mindez annak ellenére következett be, hogy a héten két hitelminősítő is rontotta a magyar besorolást.

Jelentősen csökkent a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a csütörtöki londoni kereskedésben - vagyis javult a magyar adósság megítélése - az után, hogy a legnagyobb fejlett és fejlődő országok, valamint az EU alkotta G20-csoport válságkezelő célú londoni értekezletén döntés született a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható tőkekészletének hatalmas, több százmilliárd dolláros feltöltéséről.

A csütörtöki G20-csúcson 750 milliárd dollárra növelték az IMF közvetlenül mozgósítható tőkekészletét az eddig 250 milliárd dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki a súlyos finanszírozási problémákkal küszködő felzárkózó gazdaságok megsegítésére.

A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az MTI kérdésére csütörtökön elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében a késői londoni kereskedésben 5,082 százalék volt középárfolyamon, az 5,40 százalékos előző záró után.

Az elmúlt egy hónap egészét tekintve is jelentősen javult a magyar CDS-árfolyam, azzal együtt is, hogy március utolsó napjaiban a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service hitelminősítők szinte egyszerre rontották a magyar adósosztályzatot.

A CMA DataVision március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mért; ez az eddigi csúcspont. A csütörtöki határidős árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente valamivel több mint 508 ezer euróba kerül, a március első kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett. Ezek az árazások messze járnak a súlyos stresszhelyzetűnek, vagy magas törlesztési kockázatúnak tartott adósok aktuális CDS-középárfolyamaitól.

A CMA DataVision csütörtökön közzétette a G20-országokra kidolgozott CDS-árazási táblázatát, amelyet Argentína vezet, 38,40 százalékos aktuális adósságtörlesztési biztosítási díjjal. A cég számítási modellje szerint ez arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 87,21 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Argentína mint szuverén adós nem fizetővé válását öt évi távlatban.

A lista alján Németország áll 0,566 százalékos aktuális CDS-díjjal; ez az alkalmazott matematikai modell alapján 4,9 százalékos kumulatív német szuverén nem teljesítővé válási valószínűséget jelez az irányadó ötéves határidőre.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!