5p

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő hétfőn a leminősítés lehetőségre utaló eddigi negatívról stabilra javította vissza a fő magyar államadós-kockázati osztályzatok kilátását, jelezve, hogy levette a napirendről Magyarország leminősítését. Ez azt is jelenti, hogy a magyar adósbesorolás ennél a cégnél a belátható hitelminősítői időtávlatban - ami általában másfél-két év - stabilan a befektetési ajánlású besorolási sávban maradhat.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - azonos szinten, a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén, "BBB mínusz", illetve "Baa3" osztályzatokkal tartja nyilván. Az S&P és a Moody's a magyar osztályzatokra negatív kilátást tart érvényben, a Fitch ugyanakkor hétfő óta stabil kilátással listázza a magyar adósbesorolást. Nátrán Roland, az NGM helyettes államtitkára az mfor.hu-nak hétfőn adott interjújában őszre tette annak lehetőségét, hogy "a piac kikényszeríti a magyar osztályzat felülvizsgálatát", azonban a jelek szerint a Fitch már korábban megtette az első lépést. 

A Moody's tavaly december elején rontotta egyszerre két fokozattal az addigi "Baa1"-ról "Baa3"-ra hosszú távú magyar adósosztályzatát, amely megfelel az S&P és a Fitch egyaránt "BBB mínusz" osztályzatának. A Fitch Ratings december 23-án jelentett be egy fokozatú leminősítést Magyarországra.

A két másik hitelminősítőnél továbbra is érvényes negatív kilátás kockázata az, hogy ha a Moody's vagy a Standard & Poor's közül bármelyik tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába. Ez kötvényeladási nyomást is okozhatna, mivel sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok - számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, vagy legalábbis az adóskockázati besorolások átlaga eléri a befektetési szintet.

Jelenleg két EU-tagállamnak - Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre "bóvli" adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.

A megítélésbeli különbséget jelzi az is, hogy Görögországnak jelenleg semmiféle finanszírozási hozzáférése nincs a nemzetközi tőkepiacokhoz. Magyarország ugyanakkor - ahogy a hétfői kilátásjavításhoz fűzött elemzésében a Fitch Ratings is kiemelte - a tavasszal kibocsátott dollár- és eurókötvényekkel már teljesítette 2011-re szóló külső finanszírozási tervét, ráadásul a kötvényeket viszonylag alacsony felárakkal sikerült kibocsátani, az euróövezeti periféria magasan eladósodott országaival kapcsolatos piaci aggodalmak ellenére.

A Széll Kálmán Terv és a konvergenciaprogram bemutatása után indokolt volt, hogy a Fitch negatívról stabilra javította a magyar kilátásokat - vélekedtek az MTI által megkérdezett elemzők, akik arra számítanak, hogy más hitelminősítők is követik majd a Fitch példáját.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint onnantól, hogy a kormány bejelentette a Széll Kálmán Tervet és annak hátterében az egész konvergenciaprogramot, nem volt indokolt a negatív kilátás fenntartása. Úgy vélekedett, hogy a kormánynak következetesen végig kell csinálnia a programját, annak ellenére, hogy most tüntetések zajlanak a különféle intézkedések ellen. Egyértelműen ez az ára annak, hogy Magyarország minősítése javuljon - mondta. A Takarékbank elemzője szerint előbb-utóbb a többi hitelminősítő is változtatni fog, és visszavonja a negatív kilátásokat. Ha a kormány valóban végig tudja vinni a programját, és emellett a növekedés is valamennyire be tud indulni, számítani lehet arra, hogy - várhatóan jövőre - felminősítések is bekövetkezhetnek - mondta.

"Maga a lépés nem váratlan, csak az időzítése meglepő egy kicsit, azt gondoltuk, inkább csak az év második felében lépnek majd a hitelminősítők" - mondta Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője. Az elmúlt időszakban a minősítő intézetek jellemzően kissé lemaradva követték a piacot, de a Fitch most viszonylag gyorsan reagált a Széll Kálmán tervre és a konvergenciaprogramra - tette hozzá. A mostani változtatás Kovács Mátyás szerint azt jelenti, hogy a befektetésre nem ajánlott bóvli kategóriától, ha egy hajszálnyira is, tovább távolodik a magyar szuverén adóskockázati besorolás.

A hitelminősítő a kilátás stabilizálását arra alapozza, hogy a konvergenciaprogram alapján meredeken csökkenő adósságpálya bontakozik ki, amit az első évben a nyugdíjpénztári megtakarítások állami mederbe való terelése javít fel jelentősen, és a Fitch szerint középtávon az ország növekedési potenciálja is javulhat a program végrehajtásával. Ugyanakkor a Fitch szakemberei is jelentős végrehajtási kockázatokat látnak - mondta Kovács Mátyás. Az elemző szerint a többi nagy hitelminősítő is követheti a Fitchet, az S&P és a Moody's is stabilra javíthatja az ország kilátásait, magának a besorolásnak a "BBB mínuszról" "BBB"-re módosítására azonban az idén még nem számít.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!