Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a lapnak elmondta: bár a tavalyi esztendő összességében 15 százalékos visszaesést hozott a 2015-ös eredményekhez képest, az ágazatokat vizsgálva árnyaltabb a kép.
Kifejtette, az irodafejlesztéseknek és a lakóingatlanok építésének köszönhetően a magasépítésben tíz százalék feletti volt a bővülés, és a szakipari munkák iránt is érzékelhetően nőtt a kereslet.
Az ÉVOSZ prognózisa szerint idén 2200 milliárd forint értékű lesz az ágazat összteljesítménye, ami bő 10 százalékkal magasabb a tavalyi eredménynél, de még mindig elmarad a gazdasági krízis előtti utolsó jó év, a 2006-os esztendő teljesítményétől, amikor 2300 milliárd forintnyi beruházás valósult meg.
A szakember szerint csak azok a cégek tudják majd kigazdálkodni az állam által megszabott 15 százalékos minimálbér-, valamint 25 százalékos garantált bérminimum-emelést, amelyek képesek növelni a hatékonyságukat.
Koji László kitért arra, hogy gyakorlatilag minden szakmunka terén munkaerőhiány van, amelyet unión kívüli, harmadik országból lehetne pótolni. Hozzátette: az ezt célzó javaslatukat kedvezően fogadta a kormányzat, így elhárult az akadály az elől, hogy Ukrajnából vagy Szerbiából érkezzenek vendégmunkások.
MTI