Az olaj hordónkénti ára tavaly ősszel már tartósan meghaladta a nyolcvan dollárt, s az árszint december elejére száz dollár felé kúszott fel. Ám decemberben váratlanul megfordult a trend és az amerikai recessziótól való félelmek lenyomták a nyersolaj árát.
Így hatalmas meglepetés volt, hogy az év első kereskedési napján, ha csak rövid időre is, de az olaj átlépte a száz dolláros határt. A piac gyorsan korrigált és még aznap 95 dollárra esett vissza a jegyzés. Ám elemzők ennek ellenére biztosra veszik, hogy az olaj ára tartósan száz dollár felett fog majd alakulni, sőt jó néhány szakértő úgy véli, hogy tavaszra a 120 dolláros átlagár sem elképzelhetetlen.
Miután kedden az olaj betekintett a száz dollár fölé (pontosan 100,09 dollárt ért el), megrémült és visszazuhant. George W. Bush egy interjújában elmondta, hogy nem látott semmi indokot a közbeavatkozásra. Az amerikai elnök szerint nem alakult ki piaci vészhelyzet, ami indokolhatta volna a stratégiai tartalékok felszabadítását.
Mikor lesz egyensúlyban a kereslet és a kínálat?
A Financial Times elemzői úgy vélik, hogy az olaj ára a jövő év, azaz 2008 végén alacsonyabb lesz, mint 2008 elején. A Goldman Sachs befektetési csoport Londonban minap kiadott 2008-as előrejelzésében pedig 95 dollárra lőtte be a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajféle, a West Texas Intermediate (WTI) mindenkori legközelebbi kontraktusainak átlagárát - ez tíz dollárral magasabb a bank korábbi várakozásánál. Emellett azt valószínűsítette, hogy az amerikai alaptípus 2008 végéig 105 dollárra drágul.
A Barclays Capital 2007-ben kiadott utolsó prognózisában a száz dolláros olajárról azt írta: ennek áttörése most már csupán "jelképes jelentőségű", és "a kérdés nem az, hogy megtörténik-e, hanem az, hogy mikor".
A Barclays Capital szerint "amint a médiafelhajtás elcsitul", és a három számjegyű árszint "megszokottá válik", a fontosabb kérdés az lesz, hogy vajon hosszú távon is száz dollár felett kell-e maradnia az olajnak a kapacitás- és a keresletnövekedés közötti egyensúly megteremtése végett.
Az arany is meredeken emelkedik
A már megszokott piaci koreográfia szerint az olajár emelkedését követte az arany és a platina növekedése, amely együtt járt az amerikai valuta gyengélkedésével. Az arany az inflációs veszélyek miatt egyre csábítóbb befektetési lehetőség. A nemesfém ára az unciánkénti 869 dollárra emelkedett és piaci elemzők szerint hamarosan eléri a kilencszáz dollárt.
Az olajár egyik hajtóereje a fékeveszett spekuláció, hiszen sokan úgy vélik, ha olajt vesznek, akkor biztos nyerni fognak az üzleten. Az amerikai tőzsdén a nem olajkereskedők vásárlásai régóta meghaladják az olajüzlet cégeinek forgalmát.
Ráadásul a befektetési alapok a jövőtől való félelmeik miatt egyre fokozzák olajvásárlásaikat, és megdöbbentő, hogy ma már 2025-ös szállításra is lehet nyersolajat jegyezni.
Mi sem maradunk ki belőle
Az általános drágulás hatását Magyarországon és Európában mérsékli az euró magas árfolyama. Ám a forint sokkal sebezhetőbbnek tűnik, mint az euró, így nálunk, ha folytatódik a nemzetközi trend, komoly üzemanyagár emelkedéssel kell számolni.
Varga M. István
Menedzsment Fórum