Az [origo] értesülése szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium azt javasolja a kormánynak, hogy adóztassa meg a telefonálást és az internetezést. Az eddigi intézkedések és tervek, mint például a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, a sárgacsekk-adó mellett ugyanis még mindig marad egy többmilliárdos lyuk a büdzsében. A portál úgy tudja, az NGM ezért felkínálja a kormánynak, hogy minden vezetékes és mobiltelefonálás, valamint internetforgalom után vezessen be egy új adót. Ebből az információk szerint 40-50 milliárd forintot is beszedhetőnek tart Matolcsy György minisztériuma.
"A telefon- és internetadó ugyanúgy működne, mint a sárgacsekk-adó: a szolgáltatók számláznák ki az adót (ahogyan most az áfát is), szednék be, de a teher a felhasználókat sújtaná. Vagyis aki sms-ezik, mobiltelefonál vagy vezetékes készülékről hív valakit, internetezik, az viselné az elvonás terhét. Az adó mértékét forrásaink nem tudták megmondani, szerintük még nem dőlt el, hogy adatforgalom, vagy a felhasznált percek alapján fizetettik-e meg az új adó" - írja a lap. A sárgacsekk-adó és a telefon-, valamint internetadó ugyanazt a tevékenységet adóztatja, mint a mostani bankadó és telekomadó, csak mások lennének az adó alanyai. Most a bankadót a hitelintézetek, biztosítók, alapkezelők fizetik, a telekomadót pedig a távközlési cégek, a tervek szerint a jövőben azonban a végfelhasználókat (banki ügyfelek, magán- és céges felhasználók) sújtanák a terhek.
Múlt héten egyébként Zsiday Viktor szarkasztikus formában elgondolkozott azon, hogy ha a bankadó kivezetése után jön a fogyasztókat terhelő csekkadó, akkor a telekomadót "percadó" válthatja fel majd. És még perecadó is jöhet.
A kormány jövő szerdai ülésén fogadja el az idei évre és jövőre tervezett megszorításokat is tartalmazó konvergenciaprogramot, mert a dokumentumot április 30-ig ki kell küldeni Brüsszelbe. A kabinetnek idén egy 150, jövőre pedig egy durván 400 milliárd forintos lyukat kell befoltoznia a költségvetésben. Ennyivel szaladna ugyanis túl a hiány az Európai Bizottság szerint a kormány 2012-es és 2013-as deficitcéljánál.
mfor.hu