3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Üzleti nehézségekre számít a Közép-Kelet Európában befektető és működő vállalatok kétharmada, hosszú távon mégsem várnak jelentős visszaesést, inkább bevétel növekedéssel számolnak a régióban – ez derül ki az Atradius Hitelbiztosító által februárban közzétett felmérésből. Magyarországon a makrogazdasági instabilitás a befektetési kedv legnagyobb gátja.

Bár a felmérés során megkérdezett cégvezetők 40 százaléka szerint a gazdasági válság nyomán az elkövetkező 12 hónapban közepes nehézségekkel kell számolniuk, 30 százalékuk pedig negatív vagy nagyon negatív következményekre számít, a vállalatok mégis pozitívan nyilatkoztak hosszú távú elképzeléseikről Közép-Kelet Európában. Csupán 14 százalékuk gondolja úgy, hogy a régióban a válság üzleti visszaeséshez fog vezetni. Ezzel szemben a válaszadók 61 százalék a úgy becsüli, hogy az elkövetkező 3 évben a kereskedelemből és befektetésből származó éves bevételük több mint 6 százalékkal fog emelkedni, és 90 százalékuk szerint a régióból származó éves profit növekedni fog ebben a periódusban. Ez az eredmény részben azt a várakozást mutatja, hogy a közép-kelet európai gazdaságok a lassulást hozó 2009-es év után 2010-2011-re új erőre kapnak, de arra is rávilágít, hogy sok vállalat még nem teljesen építette be a válság várható hatásait az üzleti terveibe.

A válaszadók 72 százaléka a régió erős fejlődési lehetőségeit jelölte meg válaszként arra a kérdésre, miért választják Közép-Kelet Európát. A fejlett piacok gazdasági lassulása is szerepet játszik a befektetők választásában: 44 százalékuk szerint ez egy fontos faktor. A válaszadók szerint ugyancsak fontos elem a demográfiai tényező, amely az elkövetkező években akár aggodalomra is adhat okot, mivel a régió népességében erős csökkenésre lehet számítani.

A Közép-Kelet Európában már aktív vállalatok általánosságban úgy tervezik, hogy a következő 3 évben megosztják jelenlétüket a régióban. A diverzifikáció során Lengyelország terhére minden más piac – köztük Magyarország is – növekvő érdeklődésre számíthat a következő években. Bár Lengyelország továbbra is fontos piac marad, a vállalatok egyre inkább a Balkán országai felé fordulnak, amelyek ugyan lemaradásban vannak a közép-európai piacokkal szemben a reformok és a gazdasági fejlettség területén, de az elkövetkező években csökkenhet ez a különbség.

A régió pozitív értékelése mellett a válaszadók több aggályos területet is megjelöltek a piacokon, amelyek veszélyt vagy kockázatot jelenthetnek. A kiterjedt bürokrácia még mindig a fő gátló tényező a vállalatok számára. A vállalatvezetők további kockázatokat látnak a gyenge infrastruktúrában, a képzett munkaerő hiányában és az emelkedő bérköltségekben. Magyarország esetében a vállalatok a makrogazdasági instabilitást tartják a leginkább aggályosnak. A válaszadók gyengének ítélték hazánk fiskális politikáját, amelyet a felvett IMF hitelben láttak megnyilvánulni.

A kereskedelmi és befektetési feltételek javulását a válaszadók a régióban a további EU-terjeszkedésben, a schengeni határok kiterjesztésében és az eurózónához való további csatlakozásokban látják.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!