Az elemzők a novemberben kezdett kamatemelés folytatását várják
November végén a várakozásoknak megfelelően fél százalékkal 6,5 százalékra emelte az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, így január óta először nyúltak a kamathoz. A legtöbb elemző már akkor felvetette, hogy ez valószínűleg csak az első lépés volt, a következő hónapokban további monetáris szigorítások követhetik a kamatemelést.
Decemberben az ünnepek miatt a szokottnál egy héttel korábban ülésezik a Monetáris Tanács, a szakértők többsége újabb fél százalékos kamatemelésre számít. A pénteken közzétett Reuters-felmérésben részt vevő 19 elemző közül 12 vár 50 bázispontos kamatemelést, 5 elemző 25 bázispontra számít, ketten pedig úgy vélik, hogy a monetáris tanács változatlanul hagyja a 6,5 százalékos jegybanki alapkamatot. A decemberi kamatemelés után jó időre beragadhat a kamatszint, az elemzők többsége ugyanis 7 százalékos alapkamatra számít 2012 végén is, bár már jó néhányan gondolják úgy, hogy a kamat visszaesik 6,5 százalékra.
Orosz Dániel, az AXA-csoport hazai stratégiai elemzési igazgatója szintén 50 bázispontos emelést vár, de szerinte ezzel a lépéssel sem biztos, hogy lezárul a kamatemelési ciklus, mivel a kockázati tényezők továbbra is erősek: az eurózóna a recesszió szélén billeg, ezért könnyen lehet, hogy jövőre a magyar gazdaságra is visszaesés vár majd. ". Ez pedig újabb költség-lefaragásokat gerjeszthet a már eddig betervezett, grandiózus méretű kiigazításokon felül. Mindezen kiadáscsökkentések és egyéb megszorítások csak 2012-ben válhatnak az emberek számára valósággá, így a hatalmas csomag esetleges felpuhítása az egyik legnagyobb kockázati faktor" - véli Orosz.
A piaci folyamatok alapján lehet még egy emelés
Ha a piacot vizsgáljuk, akkor az látszik, hogy a befektetők rövid távon még nagyjából 50 bázispontnyi kamatemelést áraznak. A 3 hónapos diszkont kincstárjegyek másodpiaci hozama jelenleg 7,05 százalék, és hasonló szinten van a 3 hónapos bankközi kamat (BUBOR) is. Ugyanakkor az MNB megkockáztathatja azt is, hogy most csak 25 bázispontot emel vagy esetleg változatlanul hagyja a kamatot bízva abban, hogy a következő hónapokban javul a helyzet, lejjebb jönnek a hozamok.
Egy ilyen lépéssel viszont valószínűleg azt kockáztatná a jegybank, hogy a kedd délutáni döntés után gyengülne a forint, hiszen a befektetők elbizonytalanodnának amiatt, hogy elmaradt a várt szigorítás. "Amennyiben az inflációs kilátások és a kockázati megítélés tartósan kedvezőtlen marad, a következő hónapokban további kamatemelésekre kerülhet sor" - írta a novemberi ülés után a Monetáris Tanács közleményében.
Az is befolyásolhatja a döntéshozók véleményét, hogy a mostani kamatdöntő ülésen a Monetáris Tanács a jegybank friss inflációs jelentését is tárgyalja. A legutóbbi prognózis szerint jövőre 0,6 százalékos növekedésre és 4,6 százalékos inflációra számít az MNB, kérdés, hogy ezeken a számokon változtatnak-e jelenleg. A novemberi ülés után Simor András, az MNB elnöke úgy nyilatkozott, hogy a forint utóbbi hónapokban tapasztalt gyengülése hosszabb távon is veszélyezteti a 3 százalékos inflációs cél elérését. Ezek után nem lenne meglepő, ha az új inflációs jelentésben emelne prognózisán a nemzeti bank, ez pedig az újabb kamatemelés egyik indoka lehet.
Beke Károly
mfor.hu