Miután Petr Necas miniszterelnök a törvényjavaslat elfogadását a kormány iránti bizalom kinyilvánításával kötötte egybe, a szavazás eredménye azt is jelenti, hogy a kormány a jelenlegi felállásban folytathatja munkáját.
A 200 tagú képviselőházban a szavazáskor 195 képviselő volt jelen. A kormányzati reformcsomagot 101 képviselő támogatta, 93-an ellene szavaztak, egy képviselő tartózkodott.
Bohuslav Sobotka, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke közölte, hogy pártja továbbra sem támogatja a reformcsomagot, és a szenátusban - ahol a CSSD-nek többsége van - mindent megtesz a törvényjavaslat elutasítása érdekében. Ha ez megtörténik, a tervezet újra az alsóház elé kerül, és ott újra el kell fogadni. A reformcsomag érvényességéhez az államfő aláírása is szükséges.
Az éles viták középpontjában a kormány azon javaslata áll, hogy jövőre egy százalékkal emelkedjen a forgalmi adó mértéke Csehországban: a normál áfa 20-ról 21 százalékra, míg az áfa kedvezményes szintje 14-ről 15 százalékra.
A baloldali ellenzéken kívül ezt a legnagyobb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) hat képviselője is ellenezte, akik azonban néhány hetes tárgyalások után végül visszakoztak. Ketten közülük támogatták a kormányt, egyikőjük tartózkodott, míg három képviselő a szavazás előtt lemondott mandátumáról. A helyükbe lépő három új képviselő támogatta a kormányt.
Éles, széleskörű bírálatokat váltott ki, hogy az ODS egyik új képviselőjét, Roman Pekárek Kolínt májusban korrupció miatt első fokon hatéves szabadságvesztésre ítélte a bíróság.
Necas kormányfő, aki egyúttal az ODS elnöke is, az ezzel kapcsolatos újságírói kérdéseket azzal intézte el, hogy "a szavazás érvényes volt". A kisebb koalíciós pártok felszólították az ODS-t, hogy mihamarabb érje el Pekárek távozását a parlamentből.
"Bár Necas korrupcióellenes harcosnak mutatja magát, az a tény, hogy a reformcsomag egy vesztegetésért elítélt kormánypárti képviselő szavazatával ment át, jelképes, és azt bizonyítja: ez a kormány és a korrupció egyet jelentenek" - jelentette ki Lubomír Zaorálek, a szociáldemokraták elnökhelyettese.
MTI