2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jóváhagyta az adóemeléseket is tartalmazó kormányzati reformcsomagot szerdán a cseh parlament alsóháza.

Miután Petr Necas miniszterelnök a törvényjavaslat elfogadását a kormány iránti bizalom kinyilvánításával kötötte egybe, a szavazás eredménye azt is jelenti, hogy a kormány a jelenlegi felállásban folytathatja munkáját.

A 200 tagú képviselőházban a szavazáskor 195 képviselő volt jelen. A kormányzati reformcsomagot 101 képviselő támogatta, 93-an ellene szavaztak, egy képviselő tartózkodott.

Bohuslav Sobotka, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke közölte, hogy pártja továbbra sem támogatja a reformcsomagot, és a szenátusban - ahol a CSSD-nek többsége van - mindent megtesz a törvényjavaslat elutasítása érdekében. Ha ez megtörténik, a tervezet újra az alsóház elé kerül, és ott újra el kell fogadni. A reformcsomag érvényességéhez az államfő aláírása is szükséges.

Az éles viták középpontjában a kormány azon javaslata áll, hogy jövőre egy százalékkal emelkedjen a forgalmi adó mértéke Csehországban: a normál áfa 20-ról 21 százalékra, míg az áfa kedvezményes szintje 14-ről 15 százalékra.

A baloldali ellenzéken kívül ezt a legnagyobb kormánypárt, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) hat képviselője is ellenezte, akik azonban néhány hetes tárgyalások után végül visszakoztak. Ketten közülük támogatták a kormányt, egyikőjük tartózkodott, míg három képviselő a szavazás előtt lemondott mandátumáról. A helyükbe lépő három új képviselő támogatta a kormányt.

Éles, széleskörű bírálatokat váltott ki, hogy az ODS egyik új képviselőjét, Roman Pekárek Kolínt májusban korrupció miatt első fokon hatéves szabadságvesztésre ítélte a bíróság.

Necas kormányfő, aki egyúttal az ODS elnöke is, az ezzel kapcsolatos újságírói kérdéseket azzal intézte el, hogy "a szavazás érvényes volt". A kisebb koalíciós pártok felszólították az ODS-t, hogy mihamarabb érje el Pekárek távozását a parlamentből.

"Bár Necas korrupcióellenes harcosnak mutatja magát, az a tény, hogy a reformcsomag egy vesztegetésért elítélt kormánypárti képviselő szavazatával ment át, jelképes, és azt bizonyítja: ez a kormány és a korrupció egyet jelentenek" - jelentette ki Lubomír Zaorálek, a szociáldemokraták elnökhelyettese.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!