A szavazáskor a tervezetet a koalíciós képviselők támogatták, míg az ellenzéki szociáldemokraták és a kommunisták ellene voltak. A kritikát leginkább a szociáldemokrata felszólalók fogalmazták meg. Hibának minősítették, hogy a kormány egész sor takarékossági, megszorító intézkedést hoz, de az adók felememeléséhez nagyobb mértékben nem nyúlt . A szociáldemokratáknak az sem tetszik, hogy a koalíció egyes megszorító intézkedéseket erővel szinte vita nélkül kíván átvinni a törvényhozáson.
A jövő évi büdzsé kiadási oldalán 1.179,8 milliárd korona, a bevételin pedig 1.044,8 milliárd korona szerepel, ez adja 135 milliárd koronás hiányt (5,5 milliárd euró). A költségvetés ezen paraméterein már nem lehet változtatni, a második olvasatban viszont lehetőség van az egyes tételek belső átcsoportosítására.
"Csehország ezzel a költségvetéssel a gazdasági válság következményeire is reagál. A lényeg, hogy fokozatosan meg kell oldani Csehország magas eladósodását. A közkiadások konszolidálására hosszú távon csak reformokkal van esély" - szögezte le Petr Necas miniszterelnök.
A deficit ily módon jövőre a GDP 4,6 százalékára csökkenne az idénre várt 5,3 százalékról. Ez ambiciózusabb célkitűzés a cseh konvergenciaprogramban 2011-re kitűzött 4,8 százaléknál, de továbbra is magasabb az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges 3 százaléknál.
A Petr Necas vezette cseh kormány főleg a közalkalmazottak bérének, a jóléti kiadásoknak és a működési költségeknek a lefaragásával csökkentené a deficitet.
A hárompárti jobbközép cseh kormánykoalíciónak kényelmes többsége - a 200 fős testületben 118 képviselővel - van az alsóházban. A felsőház, a szenátus a költségvetéssel nem foglalkozik.
MTI