2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU-országok már jövőre egyeztetni fogják költségvetési terveiket, és nem pedig önállóan dönteni - így vélekedik az olasz gazdasági miniszter, Giulio Tremonti.

"Az idei az utolsó év, amikor nemzeti költségvetések készülnek. A gazdaságpolitikákat minden évben egyidejűleg, együtt és egyforma módon fogják kialakítani. Nem lesz olyan ország, amely a többiekétől eltérő döntéseket hoz" - idézte a miniszter vasárnap elhangzott nyilatkozatát olasz hírügynökségi jelentések alapján a Reuters.

Egy gazdasági konferencián Tremonti azt mondta, hogy a válság "mozgásba hozta" a hatalom átadását az egyes országok részéről az európai testületeknek. "Ma még talán nem látszik, pedig teljesen világos, hogy az európai országok jogainak hatalmas átruházása megy végbe" - mondta az olasz gazdasági miniszter.

Az EU az euróövezeti adósságválság láttán igyekszik szigorítani a tagországok költségvetési fegyelmét szabályozó, 1997-ben elfogadott, de 2005-ben enyhített Stabilitási és Növekedési Paktumot. Ez az a megállapodás, amely az EU-országok számára előírja egyebek között, hogy éves államháztartási hiányuk nem lehet több a hazai össztermék (GDP) 3 százalékánál, bruttó közadósságuk pedig nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát. A szigorítás egyik eleme lenne a nemzeti költségvetési tervek előzetes brüsszeli vizsgálata a nemzeti parlamentek szavazása előtt. A Reuters szerint Tremonti vasárnapi nyilatkozata azt jelzi, hogy az olasz kormány határozottan támogatja a nemzeti költségvetési törvényalkotás brüsszeli kontrollját.

Az Európai Bizottság utolsó előrejelzése szerint Olaszország államháztartási hiánya idén a GDP 5,3 százaléka lesz - annyi, mint tavaly -, és jövőre is még az 5,0 százaléka, miközben Olaszország bruttó közadóssága a GDP tavalyi 115,8 százalékáról idén a 118,2 százalékára, jövőre 118,9 százalékára nő. Olaszország az euróövezet alapító tagja, de közadóssága az utóbbi tizenegy évben sosem volt még csak a közelében sem az előírt legföljebb 60 százaléknak, és a 3 százalékos deficitcélt is csak elvétve teljesítette. A kormány célja a hiányt 2,7 százalékra szorítani 2012-ben.

Május végén az olasz kormány 24 milliárd eurónyi hiánycsökkentő intézkedést határozott el - ez a tavalyi GDP 1,7 százalékával egyenértékű -, közte a nyugdíjazások elhalasztását és a fizetések befagyasztását az állami szektorban, illetve a magas keresetek csökkentését a közszolgálatban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!