4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi euróövezeti válság késlelteti a közép-kelet-európai euróvárományos országok, köztük Magyarország valutauniós csatlakozását, és ez hatással lehet a térségi reformok lendületére is - vélekedtek csütörtöki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az Eurasia Group szerint ugyanis az eurócsatlakozás várható késése miatt gyengül az egyetlen olyan érdemi gazdaságpolitikai fegyelmező eszköz, amely a közép-kelet-európai országokkal szemben - azok uniós csatlakozása óta - még az EU-bizottság rendelkezésére áll.

Az országcsoport uniós csatlakozását évtizednyi gazdasági-politikai strukturális átalakítási folyamat előzte meg, ám EU-felvételük óta e belső reformlendület máris lassult. Az Eurasia Group szakértői szerint ez a magyarázata annak is, hogy Franciaország és Németország vonakodik Románia és Bulgária schengeni felvételétől, ugyanis jelenleg az egyetlen rövid távú további reformösztönző tényező a csatlakozás a belső határellenőrzés nélküli övezethez.

A nagyon széles és mély - az EU-felvétel előtti időszakhoz hasonló - további strukturális reformok egyetlen hosszú távú potenciális ösztönzője azonban változatlanul az eurócsatlakozás kilátása, a térségi országok eurófelvételi menetrendje viszont "elcsúszott", és ezzel nőtt a belső reformfegyelem lanyhulásának kockázata is - áll az Eurasia csütörtöki londoni elemzésében.

A JP Morgan 2019-et nevezi a magyar és a lengyel eurócsatlakozás lehetséges legkorábbi időpontjának, Csehország belépését pedig csak 2020-ra, vagy még későbbre várja.

A BNP Paribas a 2019-2024-es idősávra valószínűsítették Magyarország, Lengyelország, Csehország, Bulgária és Románia euróövezeti belépését.

A Goldman Sachs szerint az uniós pénzügyi hatóságok a görög tapasztalatok nyomán ezután várhatóan már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti konvergencia-feltételt.

A Capital Economics szakértői minapi átfogó elemzésükben közölték: "az általános konszenzussal ellentétes" véleményük szerint "meggyőző bizonyítékok" vannak arra, hogy a saját fizetőeszközök megőrzése kínálja a legjobb megoldást a felzárkózó európai gazdaságoknak.

A ház szerint éppen ezért ha az euróövezet "valamilyen módon szétesik", az rövid távon ugyan súlyos felfordulást okozna a kelet-európai piacokon, valószínűtlen azonban, hogy hátrányos hatása lenne a térség hosszú távú gazdasági kilátásaira.

A Capital Economics elemzői szerint az elmúlt évtized nagy részében az általánosan elfogadott vélekedés az volt, hogy az euró meghonosítása jelenti középtávon a legmegfelelőbb utat a gazdasági felvirágzás felé, mivel a valutauniós tagság jelentős kereskedelmi előnyökkel és alacsonyabb tőkeköltséggel jár a kelet-európai térség számára. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ezeket az előnyöket "túlhangsúlyozták".

A ház szerint ezt a következtetést alátámasztja az úgynevezett "optimális valutaöveztek" elmélete is. Ez azt mondja ki, hogy egy valutaunió akkor megfelelő a tagországok számára, ha azok elfogadják a tőke és a munkaerő szabad áramlását, hasonló szerkezetű gazdaságaik vannak, munka- és termékpiacaik rugalmasak, és teljes mértékben összehangolják költségvetési politikájukat.

A felzárkózó európai országok zöme az első kivételével egyik kritériumot sem teljesíti. A gazdaságszerkezeti konvergenciától messze járnak, a térség munkapiacai még mindig túl merevek, a költségvetési politikák összehangolása pedig a régió legtöbb országában szóba sem kerül - állt a Capital Economics minapi londoni elemzésében.

A ház szerint mindez a jelenlegi euróövezeti tagállamok legtöbbjére is igaz, és éppen ez az oka annak, hogy "súlyos kételyek" övezik a közös valuta jövőjét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!