Juncker elmondta: egyelőre még dönteni kell a pontos intézkedésekről. A pénzügy piacokon a befektetőket eleinte bátorította, majd inkább lehangolta a Görögországnak ígért EU politikai segítség, mert az EU-ígéret egyelőre adós maradt a részletekkel, ezekre csak a jövő héten lehet számítani. A gyors döntés hiánya tovább gyengítette az eurót is.
A görög kormányfő a támogató nyilatkozatot követően újólag sietett hangsúlyozni, hogy országa nem kér segítséget: azt soha nem kérte, és a jövőben sincs szüksége erre. Az EU pontosan erre hivatkozva, egyelőre pénzügyi segítséget nem is helyezett kilátásba.
A pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögországot támogató nyilatkozatot fogadtak el csütörtökön Brüsszelben az Európai Unió állam-, illetve kormányfői, egyúttal pedig felszólították Athént, hogy valósítsa meg az elhatározott stabilitási programot. Támogatásukról biztosították a görög kormány erőfeszítéseit, azt az athéni kötelezettségvállalást, hogy minden szükséges lépést megtesznek - beleértve kiegészítő intézkedéseket is - a 2010-es, illetve a következő évekre szóló stabilitási program ambiciózus céljainak megvalósítása érdekében. Felszólították a görög kormányt, hogy szigorúan és határozottan hajtsa végre ezeket az intézkedéseket, és ebben az évben 4 százalékponttal csökkentse az államháztartási hiányt.
Az EU-országok vezetői felszólították a pénzügyminiszterek tanácsát, hogy február 16-i ülésükön fogadják el azokat a Görögországnak címzett ajánlásokat, amelyek az Európai Bizottság indítványain alapulnak, valamint a Görögország által bejelentett kiegészítő intézkedéseket.
"Az euróövezet tagállamai szükség esetén határozott és összehangolt lépést tesznek, annak érdekében, hogy megoltalmazzák az egész euróövezet pénzügyi stabilitását. A görög kormány nem kért pénzügyi támogatást" - olvasható a nyilatkozatban.
Görögország az elmúlt harminc év legsúlyosabb válságával néz szembe. A 2009-es államháztartási hiányt a GDP 12,7 százalékára, az ideit 12,2 százalékra becsülik. A tavalyi államadósságot 113 százalékosra, ez év vonatkozásában pedig 124,9 százalékosra teszik. Görögország azt tűzte ki célul, hogy 2012-re a GDP 3 százalékában meghatározott euróövezeti küszöb alá szorítja az államháztartás hiányát.
MTI