A luxemburgi miniszterelnök, aki az Eurogroup elnöki tisztségét is betölti, közölte: nem világos még, hogy a 130 milliárd euró összértékű mentőcsomag pontosan milyen mértékű hozzájárulásokból áll majd össze a köz-, illetve a magánszféra részéről.
Juncker mindenesetre a megegyezést illetően derűlátónak mondta magát a hétfői tanácskozásra érkezve. "Abból szeretnék kiindulni, hogy ma végleges és lezáró jellegű tanácskozást tartunk."
Az ülést előzetesen több megfigyelő sorsdöntő jelentőségűnek nevezte, hiszen vészesen közeledik bizonyos görög törlesztések esedékessége, így legfőbb ideje lezárni a második görög csomagról több hónapja zajló alkudozásokat.
Bizakodó hangot ütött meg a megbeszélésre érkezve Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is.
Juncker felhívta a figyelmet arra, hogy Görögország teljesítette az euróövezeti partnerek összes előzetes követelését. Az athéni parlament és a nagy görög pártok egyaránt hozzájárulásukat adták a takarékossági intézkedésekhez, beleértve az újabb, 325 millió eurós megszorító csomagot.
Korábban Finnország külön garanciákat is követelt annak fejében, hogy hozzájáruljon az újabb görög mentőcsomaghoz. Most Helsinki ezeket a garanciákat a jelek szerint megkapta. Az YLE finn tévécsatorna - részletek közlése nélkül - arról számolt be, hogy a finn és a görög pénzügyminiszter erről kétoldalú megállapodást írt alá hétfőn, az Eurogroup-ülés előtt Brüsszelben.
A súlyos fizetési válságba süllyedt Görögországnak az eurózónából való távozása nem szerepel a lehetséges megoldási változatok között - szögezte ezúttal is Jean-Claude Juncker, aki szerint ez mind Athén, mind pedig az egész eurótérség számára hátrányos lenne.
MTI