"A magyarországi helyzet egyáltalán nem aggaszt" - jelentette ki Jean-Claude Juncker. Az utóbbi napokban magyarországi hírek terelték vissza a piacok figyelmét az euróövezeti adósságszolgálati válság kockázataira, arra a lehetséges veszélyre, hogy egyes euróövezeti országok után néhány euró-aspiráns ország ingatag pénzügyi helyzetére is fény derülhet. A piacok ennek tulajdonítják az euró utóbbi napokban elszenvedett árfolyamvesztését, amely négyéves mélypontra szorította vissza az uniós közös deviza árfolyamát a dollárral szemben.
A magyar kormány a piacok megnyugtatására szombaton kifejezte elkötelezettségét a 3,8 százalékos idei GDP-arányos deficitcél tartására (a "valótlan" adatokat tartalmazó 2010-es költségvetés ellenére, akár szükségintézkedések árán is, és túlzásnak minősített minden olyan összevetést, amely magasabb kockázati felárral rendelkező országgal hasonlítja össze Magyarországot).
Juncker az euró árfolyamáról szólva kijelentette, hogy nem tartja aggasztónak annak jelenlegi szintjét, de megjegyezte, hogy meglepte az a gyorsaság, amivel az árfolyamvesztés bekövetkezett. Az euróvövezeti exportőrök egészen biztosan nyernek "az új egyensúlyi árfolyam" kialakulásán - jelentette ki.
Juncker szerint az euró árfolyamára mostanában jellemző volatilitás a piacok által a devizának tulajdonított fundamentális kockázatoknak tudható be, ami rendkívül érzékennyé teszi rémhírekkel szemben. Az euróövezet gazdasági fundamentumai azonban ezt a befektetői tartózkodást nem igazolják - mondta. Elismerte azonban, hogy aggodalomra adnak okot a gazdasági kormányzás terén tapasztalható egyeztetési hiányosságok az euróövezetben és ennek megoldására mindenképpen meg kell tenni a szükséges lépéseket. "Nem tanultunk még eleget a közös deviza közös kezeléséről. Az euróövezet 16 tagállamából túl sok viselkedik nemzetgazdaságként, holott nemzetgazdaságok már nem léteznek; egy közös devizával megkoronázott gazdasági egységet alkotunk" - mutatott rá Jean-Claude Juncker.
Juncker szerint egyes nemzetgazdaságok problémáinak átgyűrűzését egy másik nemzetgazdaságra közös euróöövezeti gazdaságirányítással lehet elkerülni. Szerinte a költségvetési terveket összeállító minisztereknek egyeztetnie kellene euróövezti kollégáikkal a tervezet törvényhozás elé terjesztése előtt.
A luxemburgi miniszterelnök támogatásáról biztosította a globális pénzügyi válságban játszott szerepükért hibáztatott nemzetközi hitelminősítő intézetek befolyásának tompítása érdekében számos európai politikus által egy uniós hitelminősítő intézet létrehozására tett javaslatot. Juncker, megismételve számos politikus Kína monetáris politikáját illető bírálatát, kijelentette, hogy alulértékeltnek tartja a yüant, a kínai devizát.
MTI