Jean-Claude Juncker a Der Spiegel című német hetilap vasárnapi számában közölt interjúban hangsúlyozta: "nem lenne hasznos", ha a német alkotmánybíróság egészen őszig vizsgálná, hogy ki lehet-e hirdetni a ratifikációról szóló törvényt. A karlsruhei bírák vélhetően tudják, hogy "milyen időkeret áll rendelkezésükre" - utalt Juncker arra, hogy szeptemberben dönteni kell a görög mentőprogram folytatásáról.
A német alkotmánybíróságon kedden megkezdődött eljárás első szakaszában azokat a sürgősségi kérelmeket bírálják el, amelyek a fiskális paktumot és az ESM-ről szóló szerződést a német jogba átültető törvények államfői aláírásának - vagyis a jogszabályok kihirdetésének - megtiltására vonatkoznak. Szakértői várakozások szerint a bíróság heteken belül határoz a kérdésben, viszont a keddi tárgyalási napon a testület tagjai utaltak arra, hogy akár három hónapig is eltarthat az első szakasz.
Juncker szerint a karlsruhei bíróság zöld jelzést ad a berlini államfői hivatalnak, a törvények így hatályba lépnek, és Németország ezáltal csatlakozik a fiskális paktumhoz és az ESM-hez. "Alkotmányossági aggályok más euróövezeti tagországokban is felmerültek", Észtországban például az ESM-et létrehozó szerződés került a legfőbb bírói fórum elé, de az mindent rendben talált. Ebből sejthető: nem kell arra számítani, hogy Karlsruhéban megbukik az ESM ügye" - mondta az Eurócsoport elnöke.
Az Eurócsoport vezetője az Angela Merkel vezette német kormány álláspontjával megegyezően úgy véli, hogy a válságból az integráció mélyítésével lehet kikerülni. "Támogatnám, ha a folyamat betetőzése a közvetlenül választott európai elnök tisztségének létrehozása lenne" - mondta az interjúban. Hozzátette: az első lépésben össze lehetne vonni az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöki pozícióját. Ugyancsak egyesíteni kellene az Eurócsoport elnöki és a bizottság monetáris ügyekért felelős tagjának hivatalát. Az összevonással kialakulna az euróövezeti pénzügyminiszter tisztsége - mondta Juncker.
Juncker az Eurócsoport 2005-ös létrehozása óta áll annak élén. A Der Spiegelnek azt mondta: úgy véli, Wolfgang Schäuble lenne a legalkalmasabb utódja a pozícióban. Azzal az elképzeléssel kapcsolatban, hogy az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsot vezessék német-francia rotációs rendszerben, kifejtette, hogy ugyan kizárólag német-francia egyetértés mellett lehet bármit is előmozdítani az unióban, de "nem teszi magát túlzottan kedveltté", aki a többiek háta mögött külön megállapodásokat köt.
MTI