5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Költségvetési Tanács (KT) hétfői ülésén kialakította véleményét a jövő évi költségvetési törvényről, amelyben kiemelte: nincsenek olyan alapvető ellenvetései, amelyek indokolnák a véleményezésre átadott dokumentummal kapcsolatban az egyet nem értés jelzését.

Az MTI-nek megküldött vélemény szerint a KT szükségesnek tartja, hogy a 2015-ben - a 2014-es előirányzathoz képest - bekövetkező jelentős elmozdulásokat a költségvetési törvényjavaslat indokolása részletesen mutassa be.

A tanács többféle kockázatot azonosított a hiánycél teljesülésével kapcsolatban. A 2,5 százalékos gazdasági növekedést a KT akkor tartja megvalósíthatónak, ha a külső feltételrendszer, a nemzetközi konjunktúra nem romlik jelentősen, az EU források beáramlása a tervezetben foglaltakkal összhangban lesz. Kockázatot lát a KT abban, hogy a fogyasztáshoz kapcsolódó adóbevételek tervezett nagyarányú növekedése csak részben valósul meg. Egyes kiadási előirányzatok csökkentésének megalapozottságát pedig a KT - a csökkentést megalapozó intézkedések részleteinek ismerete híján - nem tudta értékelni.

A tanács ellentmondást lát abban, hogy az önkormányzati alszektor adóssága a tervezet szerint 160 milliárd forinttal nő, miközben a tervezett hiánya mindössze 15 milliárd forint.

Az idei költségvetés várható teljesülését a jövő évi költségvetési törvény tervezete - összességében - megalapozottan vette figyelembe, amikor meghatározta annak a bázisát.

A KT megállapítja, hogy a stabilitási törvény szerinti idei adósságmutatónak - ez a GDP 76,3 százaléka - és a 2015. évi adósságmutatónak (amely a GDP 75,4 százaléka) a tervezetben bemutatott alakulása összhangban van a várható és a tervezett gazdasági és költségvetési folyamatokkal. Így a tanács egyetért azzal, hogy a tervezet az adósságmutató jelentős, 0,9 százalékpontos csökkenését irányozza elő, mivel ez azt jelenti, hogy az adósságszabály akkor is teljesülhet, ha a GDP vagy az államadósság - csekély mértékben - a tervezettnél kedvezőtlenebbül alakul.

A tanács a véleményében megállapítja, hogy a 2015. évi - az európai uniós módszertan szerint számított - 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycél összhangban van a bemutatott gazdasági folyamatokkal, továbbá az erre alapozott bevételi és kiadási előirányzatokkal. A hiány 0,6 százalékponttal alacsonyabb az államháztartási törvényben meghatározott 3 százaléknál.

A makrogazdasági pályát - azon belül a 2,5 százalékos gazdasági növekedést - a tanács akkor tartja megvalósíthatónak, ha a külső feltételrendszer, a nemzetközi konjunktúra nem romlik jelentősen, továbbá a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó források beáramlása a tervezetben foglaltaknak megfelelő lesz.

A KT kezdeményezi, hogy a kormány a jelzett kockázatokat számszerűsítse, és ennek alapján értékelje, hogy a tartalékok - különösen az Országvédelmi Alap 40 milliárd forintos előirányzata - elegendőek lesznek-e a kockázatok kezelésére, a 2,4 százalékos hiánycél eléréséhez, az államadósság-mutató 0,9 százalékpontos mérséklődéséhez.

A tanács a véleményében - a makrogazdasági folyamatok elemzése alapján - megalapozottnak tartja az idei gazdasági teljesítmény növekedésére vonatkozó várakozásokat. Megítélése szerint is az éves GDP bővülés 3 százalék felett lehet, a kormány a 3,2 százalékkal számol.

A KT a gazdálkodó szervek egyes befizetéseinél, az áfánál és a jövedéki adónál valószínűsít - az előirányzathoz képest - kiesést. A számítottnál kisebb áfabevétel összefügg az alacsony inflációval. E kiesést azonban kiegyenlítik az előirányzatot várhatóan meghaladó személyi jövedelemadó- és szociális hozzájárulási adó-, valamint járulékbevétel.

A kormány véleménye szerint a gazdasági növekedést jövőre elsősorban a belföldi kereslet erősödése vezérli. A versenyszférában kedvezőbb lesz a konjunktúra, tovább élénkülnek a magánberuházások, a növekvő teljesítmény támogatja a magasabb bérnövekedést is, amely kedvezően hat az államháztartás bevételeire.

A még mindig magas lakossági eladósodottság azonban továbbra is fékezi a lakossági kiadások dinamikáját, ugyanakkor a kormánynak a devizahitelek kivezetésére vonatkozó döntése - a bankok és az adósok közti elszámolás, a devizahitelek forintosítása - hozzájárul a lakossági fogyasztás nagyobb arányú növekedéséhez. A gazdaság fenntartható növekedési pályára állásában fontos szerepet játszik az MNB Növekedési Hitelprogramja - állapítja meg a KT.

A gazdasági növekedés ütemének jövő évi lassulása összefügg azzal, hogy a kedvező idei bázishoz képest már nehezebb hasonlót elérni. Különösen igaz ez a beruházások növekedésére, amelyek esetében az uniós források felhasználásának nagyarányú bővülése volt az egyik dinamizáló tényező idén. Hasonló arányú növekedés azonban jövőre már nem lesz.

A KT üdvözli azt, hogy a jövő évi költségvetési bevételeknél a kormány az idei - a tervezettől elmaradó - bevételeket veszi alapul. A jövő évi előirányzatokat a gazdasági növekedés, az infláció, a fogyasztás bővülése, valamint a bruttó bér és keresettömeg változásának figyelembevételével reális alapokon tervezték. Ugyanakkor a fogyasztási adóknál jelentős kockázat valószínűsíthető. Ennek oka az áfabevételeknél a feketegazdaság és az adócsalások elleni küzdelem eredményként tervezett többletbevétel kockázata.

A jövő évi költségvetés tervezete magasra teszi az állami vagyonnal kapcsolatos bevételeken belül az"egyéb értékesítési és hasznosítási bevételeket", amelyek 169 milliárd forinttal szerepelnek. A tervezetből azonban nem derül ki ennek pontos tartalma - állapítja meg a Költségvetési Tanács.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!