"Nagyon szerencsétlen ez a helyzet" - jelentette ki cseh újságírók előtt Miroslav Kalousek azt követően, hogy Brüsszelben külön tárgyalt az euróövezet 17 tagállamának pénzügyminisztere.
"Érdekünk, hogy legalábbis részt vehessünk ezeken a tanácskozásokon" - húzta alá Kalousek. Hozátette: teljesen nyilvánvaló, hogy az euróövezet döntései ma az egész Európai Uniót érintik, hatással vannak minden tagállamra, akár bevezette már az eurót, akár nem.
A cseh kormány szerint manapság az euróövezet egészen más, mint 2004-ben volt, amikor Csehország az Európai Unióhoz csatlakozva kötelezettséget vállalt a közös pénznem bevezetésére.
Csehország nem tagja az euróövezetnek, s nem vesz részt az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF), tehát az eurós mentőcsomag kialakításában sem. Ennek ellenére Csehország nagymértékben függ az Európai Uniótól, ahová kivitelének döntő része irányul. Másik tény, hogy a külföldi kézben lévő csehországi bankok anyabankjainak székhelye az uniós tagállamokban van.
A legfrisebb felmérések szerint a cseh lakosság körében nagymértékben visszaesett az euró bevezetésének támogatása. Míg néhány éve a lakosság mintegy 70 százaléka szerette volna az euró bevezetését, ma ez alig kétharmadra esett vissza.
Prága nem számol az euró gyors bevezetésével, s jelenleg nem létezik semmiféle céldátum a közös pénznemhez való csatlakozásra.
MTI