A monetáris tanács hétfőn a piaci várakozásoknak megfelelően csökkentette 25 bázisponttal a jegybanki alapkamatot.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere hangsúlyozta, hogy az MNB folytatta az óvatos kamatcsökkentést. Emlékeztetett arra, hogy a januári kamatvágás után az MNB a reálgazdasági és inflációs folyamatokhoz, illetve a külső környezethez kötötte a további kamatcsökkentést.
Az ebből a szempontból különösen fontos kockázati felárak nem változtak jelentősen a januári döntéshez képest - indokolta az újabb 25 bázispontos csökkentést az elemző. A görög helyzet továbbra is veszélyforrást jelent, amely óvatosságra inti a jegybankot.
A globális piacok év eleji esését februárban már korrekció követte, ami kedvezett a kockázatvállalási hajlandóságnak. Az időközben Magyarországon megjelent reálgazdasági adatok továbbra is a gazdaság rendkívül gyenge aktivitását tükrözték, ami nem utal inflációs nyomásra. A vártnál jobb negyedik negyedéves GDP adat inkább csak a revíziók miatt mutatott kisebb visszaesést - jegyzi meg. A januári inflációs szám ugyan nem várt megugrást mutatott, ennek ellenére még volt tere a kamatcsökkentésnek.
Fazekas Péter a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője is legfeljebb egy, maximum 25 bázispontos csökkentést tartott elképzelhetőnek a határidős kamatmegállapodások (FRA) jegyzése alapján a márciustól májusig terjedő időszakban. Valószínűbbnek nevezte azonban, hogy a választások előtt az MNB nem fog változtatni az alapkamat szintjén.
Az elemző hozzátette, hogy ugyanakkor az infláció további enyhülése és a pozitív makro adatok, például a GDP és a folyó fizetési mérleg alakulása kedvezőbbé teheti a piacok megítélését, a kamatpolitikát döntően a feltörekvő országok általános megítélése fogja meghatározni. Az elemző szerint a kamat történelmi szintre csökkentését elsősorban a pozitív inflációs folyamatok tették lehetővé, de a jegybanki döntést befolyásolta, hogy a görögországi válság a jelek szerint enyhül. Fazekas Péter szerint azonban, a súlyos adósságteherrel és deficittel küzdő európai országok további kockázatot rejthetnek.
MTI