3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elemzői várakozásnak megfelelően 6 százalékon tartotta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hétfői ülésén. A hétből négy tagnak ez volt az utolsó döntése, hiszen március elsején lejár hatéves mandátumuk és új tagokat választanak a helyükre.

Az elmúlt három hónapban rendre 25 bázisponttal emelte az alapkamatot a Monetáris Tanács, ez azonban a februári ülésen megszakadt, hiszen a 6 százalékos ráta szinten tartásáról döntöttek. A szakemberek előzetesen erre számítottak, mivel a januári inflációs adat a vártnál alacsonyabb lett, emellett a forint árfolyama és hazánk kockázati megítélése sem indokolt további szigorítást.

Külön pikantériája volt a hétfői kamatdöntésnek, hogy ezzel szinte egyidőben szavaz a parlament a jegybanktörvény tervezett módosításáról. Az új szabályozás értelmében a jövőben az elnök és az alelnökök kivételével az Országgyűlés jelölheti a Monetáris Tanács tagjait. Ez négy tag esetében heteken belül megtörténhet, hiszen Bánfi Tamás, Bihari Péter, Csáki Csaba és Neményi Judit megbízatása március elsején lejár.

"Számíthattunk arra, hogy az MNB februárban felhagy a november óta tartó kamatemelési ciklus folytatásával, hiszen több oldalról is a kivárás volt most az indokolt" - olvasható az Equilor kommentárában.

"Már a januári ülésen is csak szűk többséggel határozott a Tanács a szigorítás mellett, az inflációs várakozások horgonyzására hivatkozva. Az elmúlt hónap során azóta publikált adatok egyértelműen a galambok érveit erősítették" - emelte ki Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere.

Nem csak a makrogazdasági mutatók, de a kockázati felárak is inkább pozitív elmozdulást jeleztek az elmúlt hónap során. A kormány fiskális kiigazításában bízva, optimistábban ítélték meg a befektetők az ország kilátásait, szűkült a CDS felár, némileg erősödött a forint az euróval szemben, ugyanakkor az állampapír hozamok nem nagyon tudtak lejjebb ereszkedni.

"A kormányzat szándékából kiindulva feltehetően, engedékenyebb, alacsonyabb alapkamatot preferáló Tanáccsal lesz dolgunk, azonban a kamatcsökkentések egyáltalán nem garantáltak" - véli Bebesy Dániel. A globális nyersanyagár emelkedés, az itthon várható béremelések, és az erősödő belső fogyasztás abba az irányba mutatnak, hogy a hazai infláció a monetáris politika számára releváns időhorizonton nem éri el a jegybank három százalékos célját. Szintén az alapkamat csökkentés esélyeit mérsékli, hogy a környező országok már elkezdték, vagy tervezik az irányadó rátáik emelését, ami szűkíti a mozgásterünket.  Az új Tanács ettől függetlenül még kísérletezhet a monetáris enyhítéssel, azonban lehetséges, hogy ez a forint árfolyam és a kamatszint jelentősebb kilengéseivel jár majd együtt - emeli ki a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere. 

A döntés hátteréről immár hagyományosan délután háromkor sajtótájékoztatót tart Simor András jegybankelnök, az eseményről az mfor.hu is beszámol.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!