Az előrejelzéseket is meghaladó mértékben javultak az eurózónában a gazdaság általános alakulására vonatkozó várakozások augusztusban. Az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat havonta készülő felmérése szerint az eurózóna 16 országában az index ötödik hónapja emelkedik, júliusban 80,6 pontra nőtt az előző havi 76 pontról. Az elemzők 78 pontot vártak. A szakértők szerint a vártnál jobb adat azt mutatja, hogy az eurózónában elindulhat a fellendülés a harmadik negyedévben.
A várt fellendülésre utal az is, hogy Magyarországon a beruházások második negyedévi 4,7 százalékos, illetve az első félévi 6 százalékos visszaesése némileg kisebb a vártnál. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint az év egészében is kevesebb lehet a csökkenés mértéke a jegybank napokban kiadott 9,2 százalékos előrejelzésénél. A KSH által korábban közölt gyorsbecslés szerinti, II. negyedévi 7,6 százalékos GDP-visszaesés kapcsán némileg meglepő, hogy a beruházások csak 4,7 százalékkal csökkentek - vélik az elemzők.
A Mol is a várakozásokon felül teljesített. A Mol Nyrt. 63,7 milliárd forint nettó eredményt ért el az első félévben, szemben az egy évvel korábbi 179,7 milliárd forinttal, miközben a második negyedévben 56 százalékkal, 178,5 milliárd forintra növelte profitját a bázishoz képest - tette közzé a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
A pozitív várakozásokat erősíti, hogy júliusban a várt mértékben nőtt a lakossági kiadás az Egyesült Államokban, elemzők szerint részben még a kormány autóvásárlásokat támogató programja hatására. A programot az amerikai kormány a hét elején befejezte. Az amerikai kereskedelmi minisztérium pénteken ismertetett adatai szerint a lakossági kiadás 0,2 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, a júniusi, 0,6 százalékos emelkedést követően.
Öt éve ugyanakkor először nőttek az alkalmazotti reálbérek az idei első félévben Németországban az egy évvel korábbihoz képest. Ez a wiesbadeni statisztikai hivatal jelentése szerint az alacsony infláció és az ezt meghaladó béremelések következtében alakulhatott ki. Utoljára 2004-ben volt 0,5 százalékos reálbér-növekedés Németországban.
A magyar kormány a kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére is fontosnak tartja, hogy a Malév továbbra is működőképes és nemzeti légitársaság maradjon. Ezért olyan megoldást keres a Malév problémáinak megoldására, amely megfelel a magyar és az uniós jogszabályoknak, ebben a szellemben tárgyal a nemzeti légitársaság jelenlegi tulajdonosaival. Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője az MTI-nek elmondta: folynak a magyar és az orosz kormány képviselői között a tárgyalások. Hozzátette: "...minden tekintetben a hatályos törvényeknek és az európai uniós szabályoknak megfelelően járunk el".
A kedvező jelek ellenére számos kedvezőtlen hatás is jelen van még a világgazdaságban. Ennek eredménye, hogy az USA-ban augusztusban kissé tovább csökkent a Michigan egyetem hó végi fogyasztói hangulatindexe: 65,7 pontra esett a júliusi 66,0 pontról. Az elemzők viszont ennél gyengébb, 64 pontot vártak.
Angela Merkel német kancellár szerint az idén 5 vagy 6 százalékkal csökken a német hazai össztermék (GDP). Eközben a német DIW gazdaságkutató intézet úgy véli, hogy idén 5 százaléknál kisebb visszaesés is elképzelhető. Merkel pénteken azt mondta, hogy a gazdaság már elmozdult a mélypontról, de figyelmeztetett, hogy a válságnak még nincs vége.
A válság következménye, hogy a magyar kormány nem kívánja teljesíteni befizetését jövőre az innovációs alapba, ezt a szakmai szervezetek sérelmezik. A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) és az innovációban kiemelten érintett szakmai szövetségek úgy vélik, ez veszélyezteti a magyar innováció, a kutatás-fejlesztés jövőjét, holott a válságból kivezető út épp az innováció lehetne.