3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma, a jelenlegi összetételében utoljára ülésik a Monetáris Tanács. Bár az elemzők közel egyöntetű véleménye szerint kizárt egy újabb kamatemelés, márpedig különösen néhány londoni elemző nagyon nagy pontossággal jósolta meg a Tanács legutóbbi lépéseit, ha az adatok mélyére nézünk kijelenthetjük, valószínűleg lesz olyan tag, aki emelne.

Bár idén januárban a 12 hónapos fogyasztói árindex valóban jelentős mértékben, 0,7 százalékponttal esett, a kedvező változás elsősorban bázishatásra vezethető vissza. Vagyis a 12 hónapos adatsorból kikerültek a 2010 január és 2009 december közötti, elsősorban hatósági intézkedésekre visszavezethető árnövekedések.

Egy évvel korábban az MNB-féle kategória-rendszerben a fogyasztói árindex az üzemanyagok esetében 6,5, a szabadáras háztartási energia esetén 4,1, míg az élelmiszerek és az alkohol és dohánytermékek kategóriájában 2,6-2,6 százalékos emelkedést mutatott. Most ezek az emelkedések kerültek ki a 12 hónapos vizsgálati horizontról, így esett vissza az éves drágulás mértéke az üzemanyagok esetében 3,5, a háztartási energia esetében 2,3, míg az élelmiszerek esetében 0,5 százalékponttal.

Vagyis az árak emelkedése idén januárban is folytatódott, ráadásul gyorsuló mértékben: míg októberben 0,4, novemberben 0,3 és decemberben  0,4 százalékpontos volt az áremelkedés mértéke, januárban már 0,7 százalékpontnál jártuk. Utoljára a tavalyi év első felében mértek hasonló méretű pénzromlást. (Januárban 1,4, márciusban 0,7, áprilisban 0,5, májusban 0,9 százalékpont volt a havi inflációs árindex értéke).

Bár az adatok tüzetesebb vizsgálata során kiderül, hogy a januári drágulás is egyértelműen az üzemanyagok és az élelmiszerek nemzetközi áremelkedésére vezethető vissza, és se keresleti inflációs nyomás, se bérnyomás nincs egyelőre a magyar gazdaságban, az alapkérdés, miszerint az importált infláció átgyűrűzik-e a többi árucsoportba, továbbra sem egyértelmű. Elgondolkodtató azonban, hogy a GKI ma reggel publikált konjunktúraindex jelentése szerint az áremelési szándék minden ágazatban kisebb-nagyobb mértékben erősödött, miként a fogyasztók inflációs várakozása is.

Így elképzelhető, hogy lesznek olyan tagok, akik további emelésre szavaznak. Ugyanakkor, a kamatemelésre vélhetőleg nem csak azért nem fog sor kerülni, mivel ezt sem hazánk kockázati megítélése, sem a forint árfolyama nem indokolja, hanem azért sem, mivel már az előző, januári döntés során igen megosztottak voltak a tagok és a kamatemelés csak a második szavazási körben dőlt el, miután Bihari Péter tartásról emelésre változtatta a döntését. Persze semmi sem zárható ki.

A dolog pikantéria, hogy a mai kamatdöntő üléssel párhuzamosan szavaznak a országgyűlési képviselők a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosításáról. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kezdeményezésére a monetáris tanács tagjait - a jegybank elnöke és alelnökei kivételével - a parlament gazdasági és informatikai bizottságának javaslatára az Országgyűlés választja meg a jövőben. Ez pedig négy tag esetében már márciusban esedékes lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!