3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A GDP korábbi 0,3 százalékos visszaesése helyett 0,2 százalékot vár az idei évre a Pénzügyminisztérium (PM), miközben az éves infláció 4,3 százalék lesz a korábban jelzett 4,1 százalékkal szemben - ismertette a tárca új makrogazdasági prognózisát Katona Tamás államtitkár csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Katona Tamás bejelentette: március 12-én, pénteken a Pénzügyminisztérium a minisztériumok által elkészített állapotfelmérési adatot átadja az Állami Számvevőszéknek. A konzultáció után, az államháztartási törvénynek megfelelően, a parlamenti választások előtt 15 nappal nyilvánosságra hozzák az államháztartás, az ország, és egyes intézmények  állapotáról elkészült adatokat - tette hozzá.

A Pénzügyminisztérium új makrogazdasági prognózisa az export 5,5 százalékos növekedésével (a korábbi 3,6 százalék volt), s változatlanul 4,4 százalékos importbővülésével számol. Javított a PM a beruházási előrejelzésen is: az előző  1,1 százalékot  1,3 százalékra emelte.

A növekedési kilátásokat javítja, hogy a szaktárca szerint a munkanélküliségi ráta a korábban várt 10,8 százalék helyett 10,6 százalék lehet.

Nem változtatta a szaktárca az államháztartási hiányra vonatkozó előrejelzését: a pénzforgalmi hiány 878,9 milliárd forint lesz, a GDP 3,3 százaléka. Az első negyedéves deficit előrejelzés  651,3  milliárd forint, ami a GDP 2,5 százalékával egyenlő.

Az államháztartás  381,9 milliárd forint hiánnyal zárt februárban, az első két havi pénzforgalmi deficit 350,6 milliárd volt, ami az éves tervezett hiány 39,9 százaléka.

A tájékoztatón elhangzott: az első kéthavi, az időarányosnál nagyobb hiány okai között szerepel a 40 milliárd forintos kórházfinanszírozási összeg, a MÁV 20 milliárdos többlettámogatása, valamint 55 milliárd forintos kamatkiadási összeg.

"Az állampapírok lejárati ideje miatt az első negyedévben jelentős kamatfizetésre kerül sor, s ezzel függ össze, hogy a kamatkiadások nélküli elsődleges egyenleg 279 milliárd forint hiányt mutat, ami a GDP 1,1 százaléka, ugyanakkor a teljes pénzforgalmi hiány 651 milliárd, ami a GDP 2,5 százaléka" - közölte Kovács Álmos  szakállamtitkár.

Az éves, GDP-arányosan 3,8 százalékos eredményszemléletű hiánycélt nem változtatja a Pénzügyminisztérium, "mert nem találtunk olyan okot, amely miatt változtatni kellene" - felelte egy kérdésre Katona Tamás.

Ha Magyarország elad szén-dioxid kvótát, és a lapok által említett 125 milliárd forint bevétel elérhető, akkor az csupán átfolyik a költségvetésen, hiszen  a törvény szerint azt csak környezetvédelmi beruházásra lehet fordítani - válaszolta az MTI-nek az államtitkár.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!