2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eurózóna tagországainak nem kellene tartaniuk attól, hogy a kelet-közép-európai uniós tagállamok egymás után bevezetik az eurót, ezzel ugyanis a dél-európai országoknál dinamikusabban növekvő, költségvetésüket - az integrációs feltételek teljesítésének kényszere miatt - jobban kordában tartó országok kerülnének a közös európai valutát használó közösségbe - idézi a német Handelsblatt gazdasági szaklap meglepő állítását a Napi Gazdaság.

Általánosan elfogadott az a nézet, miszerint az olyan országok bevonása az eurózónába, mint Lengyelország, Bulgária vagy Észtország, rontaná az euró stabilitását, ám ez nem igaz - írja a Handelsblatt. Lengyelország például húsz évvel ezelőtt még kaotikus állapotban volt, ám azóta alapvetően megváltozott, és tavaly az egyetlen olyan EU-tagország volt, amely az általános európai recesszió közepette növelni tudta GDP-jét. Bulgária arról híres, hogy a rettenetes korrupció miatt az unió történtében először fel kellett függeszteni az EU-s támogatások kifizetését, ugyanakkor pillanatnyilag csak Szófia teljesíti a költségvetési hiány három százalék alatt tartását előíró maastrichti követelményt. A német kormányban többen úgy látják, hogy e három ország és a Cseh Köztársaság bevétele az eurózónába nem a kockázatokat növelné, hanem támogatást adna a közös valutának.

Ezek az országok a dinamikus szabadpiaci erők súlyát növelnék, szemben a dél-európai eurózónatagokkal, amelyek stagnálást hoznak a közösségbe. Kelet-Közép-Európa növekedésorientált gazdasági pályán mozog, aminek hátteréül az ottani kormányok sokkal hatásosabban vonják be a brüsszeli forrásokat, mint a kontinens déli országainak vezetői. Ez erősíti gazdaságukat, modernizálja infrastruktúrájukat és a fegyelmezett gazdálkodás irányába kényszeríti költségvetési politikájukat. Ugyanakkor a recesszió - amelynek idején jól jött, hogy a nemzeti valuták leértékelésével lehetett tompítani a válság hatásait -, továbbá a görög válság elbizonytalanította kormányaikat. Lengyelország például a 2012-es foci Európa-bajnokságra akarta bevezetni az eurót, ám a Varsó részben a krízis hatására, részben azért tologatja ki a dátumot, mert vonakodik végrehajtani az eurózóna-integrációhoz szükséges fájdalmas reformokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!