3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Régen minden egyszerűbb volt. Volt a jegybanki alapkamat, a megtakarítók pedig vehettek diszkontkincstárjegyet vagy tehették betétbe a pénzüket, nagyjából az alapkamat szintjén, a vállalkozások pedig felvehettek kölcsönt, ennél magasabb szinten.

Az új, unortodox monetáris rezsimben - és ez nem csak magyar jelenség - más szelek fújnak. Az alapkamat jelentősége csökkenőben van mind a megtakarítók, mind a hitelfelvevők számára. A hitelfelvevők a Növekedési Hitelprogram révén a jegybanki alapkamatnál olcsóbban jutnak hitelhez, míg a megtakarítók ennél magasabban fektethetik be a pénzüket állampapírokba. Az állam igencsak tevőlegesen beszállt a megtakarítások és a hitelek piacába.

Standard módon ugye ez úgy történik, hogy a bank fizet valamennyit a betétre, és ennél többet kér a hitelekért: a különbség (mínusz a költségei persze) a haszna. De az állam 1-2 éve beszállt a megtakarítókért folyó harcba, és rendre a jegybanki alapkamatnál magasabb hozamokkal (//www.allampapir.hu/) hódítja el őket, aminek hatására a lakosság zabálja az állampapírokat, 2013-ban 700 milliárd forintot vettek meg (//akk.hu//kepek/upload/2014/Jol%20indult%20az%20ev%20a%20lakossagi%20allampapir%20piacon.pdf). Most azonban még durvábbá válik a helyzet, verhetetlen papírokat bocsátanak ki:

//akk.hu//kepek/upload/2014/Sajt%c3%b3k%c3%b6zl_uj_lak_%c3%a1llamk%c3%b6tv%c3%a9ny.pdf    

A papírok éves 1,75 illetve 2,5%ponttal (!!!) adnak magasabb hozamot mint a diszkontkincstárjegyek, ami elég brutális prémium. Miért rakna ezek után bárki bankba pénzt?

Mit csinál valójában az állam? A jegybanki alapkamatnál magasabb hozamot ad a megtakarítóknak és annál alacsonyabb kamattal ad hitelt a vállalkozásoknak, miközben elszívja a bankrendszertől a pénzt. Az állam gyakorlatilag a banki funkciók egy részét átveszi, de úgy, hogy ezen az üzleten garantáltan bukik sokmilliárd forintot évente. Miért? Két okból. Egyrészt azért, mert azt reméli, hogy a hazai megtakarítók stabilabbak, krízis esetén megbízhatóbbak, mint a külföldiek, másrészt pedig azt reméli, hogy az olcsó vállalkozói hitel fellendíti a vállalkozásokat és általa a gazdaságot. A sokmilliárdos garantált bukás így reményeik szerint megtérül.

Az állam tehát egyszerre nyújt kamattámogatást (az MNB-n keresztül) a vállalati hitelfelvevőknek ÉS a lakossági megtakarítóknak is. Ki fizeti mindezt? Természetesen az, aki se hitelt nem tud felvenni (nincs vállalkozása), sem pedig megtakarítani nem tud. Ez tehát teljesen beleillik a fő irányvonalba, amely a többi adófizető (elsősorban a szektoradókkal sújtott nagyvállalatok és a szegényebb rétegek) rovására a kis- és középvállalkozói réteget valamint a gazdagabb rétegeket, elsősorban a (felső)középosztályt hozza helyzetbe.

Fontos még, hogy korábbi történelmi tapasztalatok alapján ezek a többes kamatrendszerek sérülékenyek, számos kiskapu révén arbitrálhatóak és jellemzően emiatt nem is túl hatékonyak.    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!