Az Európai Unió társfinanszírozásában az MGYOSZ által irányított, a Deloitte szakmai támogatásával megvalósult nemzetközi kutatásban hat közép-kelet-európai ország - Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Románia, Bulgária - munkaadói és munkavállalói szövetségei vettek részt.
A TOBEQU3 (Towards a Better Quality of Financial Participation) nemzetközi felmérés célja az volt, hogy képet alakítson ki a munkavállalók pénzügyi részvételét elősegítő programok ismertségéről, elterjedtségéről.
Az MGYOSZ tájékoztatása szerint a munkavállalók és a munkaadók egységes véleménye szerint a cég iránti lojalitás növekedése, az alkalmazotti összefogás, a dolgozók tulajdonosi, részvényesi tudatának erősítése a legfőbb előnye a munkavállalók pénzügyi részvételét, részesedését biztosító programoknak. Ugyanakkor sok vállalkozás azért nem vezet be ilyen juttatási rendszert, mert nincs elegendő információja a lehetőségekről.
Az MGYOSZ közleményében emlékeztet arra, hogy a világ számos pontján, számos formában megvalósuló koncepció, hogy a munkavállalók részesedjenek valamilyen módon a cég által elért eredményekből.
Magyarországon a felmérésben összesen 137 munkáltató és 69 munkavállalói képviselő vett részt.
A kutatásból kiderült, hogy a munkáltatók és a munkavállalók körében az úgynevezett vegyes juttatási rendszer a legnépszerűbb. A munkáltatóknak és a munkavállalóknak is több mint a fele részesítene előnyben olyan rendszert a hosszú távú juttatási formák közül, amely az egyén és a vállalkozás teljesítménye alapján működik.
A juttatás formáját tekintve a munkavállalók inkább a készpénz alapú, azonnali juttatást részesítik előnyben, a később realizálódó, de sokkal nagyobb hozamesélyekkel bíró részesedésszerzéssel szemben. A megkérdezett magyarországi munkáltatók körében a készpénz formájában biztosított jutalom a legismertebb, a megtakarítási jellegű programokról, valamint a részvényjuttatási formákról mindössze egyharmaduk hallott.
Kiderült az is, hogy a magyar munkáltatók a cég eredményének megosztását jobban ismerik, mint a részvény vagy üzletrész juttatási modelleket. Az értékpapír-juttatási programok tekintetében a kutatás alapján nem mutatkozott jelentős különbség a munkáltatók körében az ingyenes és a kedvezményes juttatások ismertsége között.
A megkérdezett munkavállalók 64 százaléka értett egyet azzal, hogy a munkavállalók teljes körét be kell vonni a munkavállalói pénzügyi részvételi programokba, és nem csak a vezető tisztségviselőket, a felső vezetés tagjait. A munkavállalók többségét a részvételben a különböző adókedvezmények is ösztönzik, de a várható kedvező hozamkilátások azok, amelyek leginkább az értékpapír hosszabb tartása mellett kötelezik el őket.
A felmérés részletes eredményeinek ismertetésére az MGYOSZ szeptember 24-én nemzetközi konferenciát szervez Budapesten.
MTI