Öt intézkedéscsoporttal mérsékelné a vállalkozók adminisztrációs terheit a kormány, ez azonban csak az első lépés, a távlati tervek szerint összesen 2000 milliárd forinttal kellene mérsékelni a terheket, azaz még három hasonló méretű csomag várható a következő években. Első lépéseként egy 105 milliárd forintos csomagot jelentett be a kormány csütörtökön, az ígéretek szerint augusztus végéig jön még egy további 400 milliárdos könnyítés. A konkrét intézkedések az alábbiak:
1. Adófizetések és bevallások módjának egyszerűsítése
A minisztérium számításai szerint ezzel a lépéssel 15,2 milliárd forint marad a cégek zsebében. Ezen belül felére csökkentik az adófolyószámlák számát, ami félmilliárdos megtakarítást jelent. "75, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által vezetett adószámla megszűnik (jelenleg összesen mintegy 140 adószámlát vezet a NAV). Egyszerűbbé válik a vállalkozók számára az adószámlák követése és az ezekre történő utalás" - olvasható a dokumentumban.
A második konkrét lépés az átutalások egyszerűsítése, mely 8 milliárd forintot hagyhat a cégek zsebében, a változás után a vállalkozók egyetlen átutalással tudják majd minden kötelezettségüket rendezni az állam felé. A harmadik lépés, hogy csökken az adóbevallások gyakorisága, ezzel 6,7 milliárd forintot spórolhatnak a cégek. Ennek keretében összevonásra kerül hat adónem befizetésének határideje, egyetlen időpontot jelölnek ki a fizetésre a mostani 34 helyett.
2. Könyvvizsgálói kötelezettség eltörlése a kisvállalkozásoknál
A minisztérium becslései szerint ezzel 5,6 milliárd forinttal több marad a vállalkozóknál, hiszen azzal, hogy 200 millió forintra emelik a könyvvizsgálói kötelezettséget, 17 ezer kisvállalkozás mentesül évente 350-400 ezer forintos díj alól. Az ígéret szerint 2014-től 300 millióra emelkedik az összeghatár, ami további 7000 vállalkozásnak jelent majd könnyebbséget.
3. Gazdasági, társadalmi, kormányzati döntéshozatalt támogató kötelező adatszolgáltatások, nyilvántartások vezetése
Ezen a soron 31,7 milliárd forintot spórolhatnak meg a cégek, aminek legnagyobb részét a hatósági adatbázisok egymáshoz igazításával lehet elérni. Az NGM szerint 16 milliárd forinttal csökkennek a vállalkozások terhei akkor, ha a tárcák és az egyes hivatalok kezelésben álló hatósági adatbázisokat egymáshoz igazítják, amivel elkerülhető lesz számos, vállalkozásokat érintő adatszolgáltatási kötelezettség.
Félmilliárdot hozhat a cégeknek, ha csökken a vállalkozásokat érintő adatszolgáltatások idő és költségráfordítása, megszűnik az indokolatlan párhuzamosság, javul a hatékonyság - olvasható az első Bürokrácia-csökkentő programban. Emellett 15,2 milliárdos megtakarítást jelenthet az, hogy megszüntetik a NAV és a TB-szervek adatigénye közti átfedéseket.
4. Hatósági bírságolás a vállalkozások számára követhető, betartható és kevésbé irritáló gyakorlatának kidolgozása
"A vállalkozások számára átláthatóvá válik a szabályozás, pontosan megismerik, milyen előírás vonatkozik rájuk, ezek megsértése milyen jogkövetkezménnyel jár, és ki ellenőrzi a betartásukat. A jogkövető magatartás megkönnyítésével és a vállalkozói tevékenység kifehéredésével a GDP 0,1-0,2 százalékos többletnövekedése érhető el" - olvasható a csomagban. Emellett az intézkedés 7 milliárd forintot hagyhat a vállalkozásoknál.
5. A foglalkoztatás adminisztrációjának csökkentése
Ez teszi ki a legnagyobb tételt, a becslések szerint 45,7 milliárddal csökkenti majd az adminisztrációs terheket. Ezen a tételen belül egyszerűsödik a munkavállaláshoz kapcsolódó adatbejelentési kötelezettség, a cél, hogy a jelenlegi 23 helyett egyetlen adattal (pl. adószámmal) bejelenthető legyen a munkavállaló, a többit pedig az egységes kormányzati adatbázisból érnék el a hivatalok.
Az egyéni járulékszámlák kialakítása 19,2 milliárd forintos költségcsökkenést jelenthet a cégek számára. "Az intézkedés az egyéni járulékszámlák kialakításával feleslegessé teszi a havi kimutatást a munkabérről és az azzal összefüggésben kifizetett közterhekről és járulékokról. Az egyéni járulékszámlák kialakításával mindenki egyébként is nyomon tudja követni majd, hogy a munkáltató bejelentette –e, és befizette –e utána az adóelőleget és a járulékokat" - ígéri a kormány.
A tervek szerint egyszerűsödik az egyszerűsített foglalkoztatás dokumentációja, opcionálissá válik az üzemi tanács létrehozása a jelenlegi kötelező helyett. Ezek mellett könnyebb lesz felvenni új munkavállalót a mikrovállalkozások és a kkv-k esetében, valamint csökken a kárfelelősség kockázata. Nem hoz érdemi kiadáscsökkenést, de könnyebbé teszi majd a vállalkozások életét a munkaidő adminisztrációjának egyszerűsödése, a munkaidő-beosztás szabályainak módosulásától pedig 50 ezer új munkahelyet remél a kormány.
"Eltörlésre kerülnek számos munkakör gyakorlása esetében a felesleges képesítési követelmények. Az intézkedés ezáltal lehetőséget biztosít a szakképzetlen munkavállalóknak és a munkakör olcsóbb betöltésére a vállalkozónak, mivel a garantált bérminimumot csak a szakképzettséggel rendelkezőknek kell megfizetnie" - hangzik az utolsó intézkedés. Ettől várhatóan 100 ezer új munkahely jön majd létre.
Beke Károly
mfor.hu