A szakértő kifejtette: ha egy magánszemély tulajdonában lévő autót egy társaság használ, és nem bizonyítható, hogy a társaság hivatalosan értesítette a tulajdonost, ugyanakkor a társaság igazolja, hogy az értesítést elküldte, akkor az adóhatóság abban a negyedévben senkin nem tudja behajtani a cégautóadót.
Az adótanácsadó szerint vállalatok esetében viszonylag egyszerűen ellenőrizhető a befizetés, a magánszemélyeknél azonban túl bonyolult. Az Apeh csak egy személyi jövedelemadó bevallásnál kérdezhet rá, hogy van-e az illetőnek autója, és ha igen, használja-e azt a vállalkozásban. Ha az adózó nemmel válaszol a kérdésre, akkor az adóhatóság nem tud mit tenni, mert nem tudja bizonyítani az ellenkezőjét.
A magánszemély bérbe is adhatja a cégnek az autót - ebben az esetben a jogszabály szerint nyolc napon belül a vállalatnak tájékoztatnia kell a magánszemélyt arról, hogy a gépkocsira költséget számol fel és fizetnie kell utána az adót. Ha erről nem figyelmezteti írásban a magánszemélyt, akkor megfordul az adófizetés kötelezettsége, vagyis a bérbe vevőnek kell megfizetnie a cégautóadót - hangsúlyozta Zara László.
A magánszemély azonban mondhatja azt is, hogy ő nem kapott értesítést, még akkor is, ha valójában kapott - magyarázta a szakértő, aki szerint a cég csak úgy tudja bizonyítani az adóhatóságnak, hogy kiállította és elküldte a tájékoztatást a magánszemélynek, ha az, aki megírta a levelet, tértivevényes igazolást tud felmutatni, hogy a címzett átvette a tájékoztatót tartalmazó dokumentumot.