6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Most, hogy a piacok lassan lecsendesednek, bemutatjuk a Fed felépítését és működését, mely számos összeesküvésnek is alapot ad. Időről időre felbukkannak ugyanis bizonyos kérdések a médiában, mint például a külföldiek nyomására dönt-e a világ legnagyobb központi bankja a kamatokról, pénznyomtatásról, de rendre felmerül a Rotschildok és a Fed kapcsolata is.

Az USA tizenkét, gazdaságilag legfontosabb városában – Bostonban, New Yorkban, Philadelphiában, Clevelandben, Richmondban, Atlantában, Chicagóban, St. Louisban, Minneapolisban, Kansas Cityben, Dallasban és San Franciscóban – elhelyezkedő központi bankok alkotják a Fedet. Mivel a világ legerősebb gazdaságának központi bankja döntéseivel családok milliói jelzálogterheinek növekedéséhez vagy csökkenéséhez, a pénzügyi piacok fellendüléséhez vagy összeomlásához, illetve a gazdaság növekedéséhez vagy recesszióba süllyedéséhez járulhat hozzá, alapvető fontosságú, kik hozzák meg a monetáris politikai határozatokat. A Fed Kormányzótanácsa felelős az alapkamat és a tartalékráta döntésekért, míg a Federal Open Market Committee (FOMC-magyarul szövetségi nyíltpiaci bizottság) a közvetlen piaci beavatkozásokkal járó döntésekért - írja közleményében a Conclude Befektetési Zrt.

A 12 fős FOMC-ben a Fed Kormányzótanácsának mind a hét tagja automatikusan szerepel – szól a Fed honlapjának tájékoztatója. A többi öt fő a Fed-rendszer tizenkét szövetségi bankjából kerül ki, de csak a New York-i Fed elnökének van bérelt helye, a további négy pozíciót a másik tizenegy szövetségi elnök foglalja el éves rotációban. Ráadásul a New York-i Fed elnöke tölti be az FOMC alelnöki posztját (az FOMC elnöke mindig a Fed Kormányzótanácsának elnöke). A New York-i Fed kitüntetett szerepe az FOMC-n belül annak köszönhető, hogy ez kontrollálja a teljes szövetségi tartalékrendszert, emellett pedig tárolja a világ jegybanki aranytartalékainak 22 százalékát.

A jelenlegi Fed-rendszer kereteit 1913-ban fektette le a Federal Reserve Act, mely megtiltja a 12 Fed-banknak, hogy részvényeikből akár egyetlen darabot is külföldieknek értékesítsenek. Ennek megfelelően a 12 Fed-bank részvényei a területükön működő kereskedelmi bankok és takarékszövetkezetek kezében vannak. Ők választják meg a regionális Fed-ek kilenctagú igazgatóságának hat tagját, valamint annak elnökét.

Ám a legnagyobb New York-i bankok – mint például a Citibank, a Chase Manhattan, a Morgan Guaranty Trust, a Chemical Bank, a Manufacturers Hanover Trust, a Bankers Trust Company, a National Bank of North America, és a Bank of New York – közül többnek is európai pénzintézet a tulajdonosa, mindenekelőtt a britek, jelesül a Rotschild dinasztia. Vagyis közvetve mégis uralják a legfőbb aranytároló New York-i Fed-et, s annak FOMC-tagságán keresztül az amerikai monetáris politikát?

A Rotschildok közvetett befolyással vannak a Fed-re?

Nem mondhati. Hiszen a Fed-en belül mindegyik kereskedelmi banknak csak egy szavazata van – függetlenül attól, hogy mekkora a mérlegfőösszege, illetve hogy mekkora a részesedése a 12 szövetségi tagbank egyikében. A New York-i Fed felségterületén például több mint ezer bank működik, ami azt jelenti, hogy a legnagyobb és legbefolyásosabb bankoknak kis közösségi bankok százait kellene rákényszeríteni arra, hogy az ő szája-ízük szerint szavazzanak. A többséghez mintegy félszáz tagbank megszerzésére lenne szükség, ami dollármilliárdokba kerülhet. Ennél még a globális dominancia elérése is olcsóbb lenne - írja a Conclude az összefoglalójában. Elvileg nincs akadálya annak, hogy külföldiek közvetlenül birtokoljanak részvényt a New York-i Fed-ben, hiszen a törvény szerint egy kis pakettet a nyilvánosság számára elérhetővé kell tenni, ám egyetlen magánszemély vagy gazdasági társaság sem tarthat 25 ezer dollárnál nagyobb névértékű Fed-részvényt, amihez ráadásul szavazati jog nem dukál. Mivel a Fed nem nyilvános részvénytársaság, a tulajdonosi összetételt részleteiben nem lehet ismerni, de az biztos, hogy a tőzsdefelügyeletnél senki nem jelezte, hogy 5 százaléknál nagyobb részesedése lenne a Fed-ben.

Az FOMC-tagok többségének befolyásolása sem tűnik járható útnak a Rotschild-i érdekek érvényesítére. Ehhez ugyanis az Egyesült Államok elnökét és a Szenátust kellene megnyerni. A Kormányzótanács hét tagját ugyanis az USA elnöke nevezi ki és a Szenátus erősíti meg posztján. A kinevezés 14 évre és csak egy ciklusra szól, kivéve, ha valaki egy tag ki nem töltött mandátumába kerül, ő még egy 14 éves ciklusra kinevezhető. A jelenlegi tagok mandátuma nem egyszerre jár le, akad, akié már 2 év múlva, de van, akié csak 2024-ben. A Kormányzótanács tagjai közül az USA elnöke választja ki az elnököt és az alelnököt négy-négy évre, ami a kormányzótanácsi mandátum alatt meghosszabbítható. A Kormányzótanács jelenlegi elnökét, Ben Bernankét például George W. Bush nevezte ki 2006-ban, majd Barack Obama 2010-ben újabb négy évre meghosszabbította a mandátumát.

Egyetlen lehetőség marad a befolyásolásra: esetleg a 12 fős Federal Advisory Council-en keresztül valósul meg a külföldi befolyás, miután abba mindegyik Fed-bank egy, jellemzően bankár tagot delegál. E tanács évente négyszer ül össze, hogy tanácsot adjon az igazgatóságnak és megvitassa az általános gazdasági feltételeket. Ám ennyiben ki is merül a lehetőség, e testületnek nincs szavazati joga az igazgatóság ülésén, és nincs közvetlen ráhatása a monetáris politikára.

Dollármilliárdos osztalékok áramolnak Európába?

Már csak egy kérdés van. A Fed (csekély részesedésű) külföldi tulajdonosai a szövetségi tartalékrendszer profitjából osztalék formájában évente dollármilliárdokat utalnának haza maguknak Európába?

Tény, a szövetségi tartalékrendszer nagy nyereségre tesz szert. Nettó profitja – a Fed éves jelentése szerint – például 1995-ben elérte a 23,9 milliárd dollárt, amivel vállalatként abban az évben legnyereségesebbek közé tartozott volna a világon. A kormányzótanács és az amerikai pénzügyminisztérium közötti megállapodás alapján azonban a Fed csaknem a teljes profitját (97,9 százalékát), 23,4 milliárdot befizette az államnak, csak 283 milliót tartott meg, s mindössze a maradék 231 milliót osztotta szét részvényesei között.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!