Miközben egyre feszültebb körülmények között (rohamrendőrökkel, a szavazás akadályozásával, sérültekkel) zajlik a katalán függetlenségi szavazás a
Business Insider összeszedte, hogy a nemzetközi médiatérben kik a legfőbb támogatói a katalán függetlenségnek.
Julian Assange, a Wikileaks alapítója spanyol és katalán nyelvű twitter-üzenetekben vehemens támogatónak bizonyul: Madrid elnyomásáról és a katalánok önmeghatározásáról beszél, egyértelműen a katalán nacionalizmus narratíváját magáévá téve.
Julian Assange
A Sputnik nevű orosz hírügynökség azonnal lecsapott az illusztris támogatóra és rendszeresen idézte Assange tweetjeit.
Az orosz hírügynökség egyébként szeptember 11 és 27 között, tehát alig több mint két hét alatt, 220 hírben tudósított a katalán eseményekről, többnyire hamis vagy félrevezető címekkel, ráadásul nagyobb jelentőséget tulajdonítva Assange-nak, mint a katalán szeparatista vezetőnek, Carles Puigdemontnak vagy a spanyol miniszterelnöknek, Mariano Rajoynak.
Az oroszok aktivitása a Twitteren is számottevő: a hozzájuk köthető felhasználók között a harmadik legnépszerűbb hashtag a katalán volt. Nem tudni, közülük mennyi a robot, de az biztos, hogy Assange nézeteit népszerűsítették, szajkózták folyamatosan.
És az is biztos, hogy Assange legnépszerűbb katalán tweetjét robot-felhasználók erősítették fel, írja a The Atlantic Council. Ez a minta tetten érhető volt annál a tweetnél is, ami Spanyolországot banánkirályságnak nevezte, és annál is, amelyik a Katalóniában történteket a
Tiananmen téren történt 1989-es kínai vérengzéshez hasonlította.
Assange narratívája nem minden alap nélküli, hiszen Madrid valóban illegálisnak nyilvánította a népszavazás, karhatalmat, rohamrendőröket vetetett be, amelnyek sérültjei is vannak, katalán tisztviselőket tartóztatott le, hogy megakadályozza a népszavazást.
Mindazonáltal Assange olyan fordulatai, mint a banánkirályság, elnyomás, háború, elnyomó hatalom, olyan hisztérikus légkört teremtenek, amely nem csak Katalóniában, de az egész EU-ban töréseket okozhatnak.
Edward Snowden, aki az amerikai titkosszolgálatok tevékenységnek sötét oldalát tette nyilvánossá, is erre a vonalra csatlakozott, ő emberi jogi küzdelemként tekint a katalánok függetlenségi mozgalmára.
A Harvard egyik szakértője, Mark Kramer szerint a WikiLeaks az orosz propaganda eszközévé vált, amelnek célja, hogy károkat okozzon a NATO és az EU tagállamainak.
Assange mély Amerika-ellenessége miatt hozta létre a WikiLEakset, és egyre inkább a Kreml informátorává vált, hogy segítse az oroszokat aláásni az EU és a NATO szövetségi rendszerét. Így nemcsak a Sputni visszhangozza Assange nézeteit, de Assange is az orosz hírügynökségét. Az
El País csütörtökön írt arról, hogy az orosz propaganda arra használja a katalán függetlenségi törekvéseket, hogy mélyítse az EU-n belüli törésvonalakat és megszilárdítsa saját befolyását. Mindezt számos kitalált, hamis történet megjelentetésével, olyan aktivisták segítségével, mint Assange, valamint a közösségi médiában robotok milliói segítségével terjesztve a hazugságokat, hogy aztán azok egyre népszerűbbé váljanak.
Assange, a WikiLeaks és az oroszok közti kapcsolat mindig is elég sötét volt, az amerikai titkosszolgálatok szerint ez a trió együtt dolgozott Hillary Clinton elnökké választásának elgáncsolásán is.
Az orosz fél nem semleges a katalán függetlenséget illetően sem. Casey Michel
héten megjelent írásában arra mutat rá, hogy a katalán függetlenség hívei orosz forrásokból részesültek, hogy más európai szeparatista mozgalmakkal felvehessék a kapcsolatot.
Ahogy Kramer megjegyezte, az oroszok támogatása nem minden függetlenségi mozgalom számára biztosított. Azokat a mozgalmakat nem támogatja, amelyek érdekeit veszélyeztetnék, így a csecsen vagy a koszovói törekvéseket nem, ellenben a grúz és a krími szeparatisták számíthatnak a Kreml támogatására.
Ahogy a skót nacionalisták számíthattak az orosz támogatásra, úgy most a katalánok is, hogy zavart és megosztottságot keltsenek az EU-n belül.
Több spanyol városban tüntettek a spanyolok egysége mellett vasárnap, miközben Katalóniában rendőri intézkedések közepette tart a betiltott függetlenségi népszavazás.
Zaragozában a helyi rendőrség adatai szerint mintegy hatezer ember vonult utcára spanyol zászlókat lobogtatva, és azt kiabálva: "Spanyolország az Katalónia, Katalónia az Spanyolország".
A résztvevők követelték a katalán függetlenségi politikusok bebörtönzését, és tiltakozásukat fejezték ki amiatt is, hogy vannak olyan spanyolok, akik nem tudják spanyol nyelven taníttatni a gyerekeiket Spanyolország egyik régiójában. (Katalóniában az oktatás fő nyelve a katalán, de a szülők igényt tarthatnak emellett részleges spanyol nyelvű képzésre.)
Spanyolország fővárosában százak tüntettek, és nemzeti zászlókat lengetve követelték az alkotmány betartását. Állásfoglalásuk szerint a függetlenségi népszavazást nem lehet megtartani, mert ahogy mondták: "Katalónia az Spanyolország is".
"Egységes Spanyolország, sosem lesz legyőzött" - skandálták egyebek mellett a tüntetők, akik a Plaza Mayorról átvonultak a város főterének számító Puerta del Solra, és követelték a katalán elnök lemondását.
Már szombaton délután is ezrek vonultak utcákra szerte Spanyolországban, hogy tiltakozzanak a népszavazás ellen. (MTI)
mfor.hu