A tizennyolcezer visszatérítési kérelemből a beérkezett és jogerősen elbírált igényeknél 8923 esetben ítélték meg úgy a hatóságok, hogy visszajár a befizetett összeget. Ez a kamatokkal együtt mintegy 2,2 milliárd forintot tesz ki. A kérelmek folyamatosan érkeznek a vámhatósághoz, a feldolgozásukban semmiféle fennakadás nincs - mondták az MTI-nek a VPOP sajtóosztályán.
A részleges adóvisszatérítést az tette szükségessé, hogy az Európai Bíróság megállapította: részlegesen a közösségi jogba ütközött a magyar regisztrációs adó 2004. május 1. és 2005. december 31. előtti szabályozása, mert a megfelelő avultatás hiányában a közösségen belülről behozott használt járműveket túlzott mértékű (az új járművekével megegyező) adó sújtotta.
Az Országgyűlés tavaly decemberben törvényt fogadott el a regisztrációs adó részleges visszatérítésének módjáról, megteremtve a közigazgatási eljárás lehetőségét. Az utóbbi előnye, hogy egyszerűbb és gyorsabb, mint a bírósági eljárás, ráadásul illeték- és költségmentes.
Az adó részleges visszaigénylésére azok a személyek és társaságok jogosultak, akik 2004. május 1. és 2005. december 31. között használt gépkocsit helyeztek forgalomba Magyarországon, a regisztrációs adót megfizették és az adót nem, illetve csak részlegesen hárították át, vagyis a gépjármű még mindig a regisztrációs adót megfizető tulajdonában van.
Sipos Jenő a VPOP szóvivője az MTI-nek korábban elmondta: a kérelmet a 2007. február 15-től számított 180 napon belül postai úton, vagy személyesen annál a fővámhivatalnál lehet benyújtani, amely az adót kiszabta.
A szóvivő korábbi nyilatkozata szerint a VPOP mintegy 72 ezer visszaigénylést vár, a visszatérítendő összeget 8-10 milliárd forintra becsülték a vámhivatalnál.