2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína a kétoldalú kapcsolatok kiépítésében érdekelt Közép- és Kelet-Európában és nem az egész térséggel akar együttműködni - mondta a kínai kormányfő lengyelországi látogatása apropóján szerdán publikált interjúban Steve Tsang, a Nottinghami Egyetem szakértője.

Tsang a Rzeczpospolita című konzervatív napilapnak kifejtette, hogy a látogatás elsősorban Kína nyitottságát hivatott jelezni. Véleménye szerint nem feltételezhető, hogy Kínát "különösebben érdekelné az egész közép- és kelet-európai régióval való együttműködés, vagy bármilyen nagyobb közös kezdeményezésekben lenne érdekelt".  A szakértő szerint a kínaiak számára az Európai Unió (EU) piaca kulcsfontosságú, egyebek között a korszerű technológiák szempontjából, illetve azért, mert "gazdasági kérdésekben nincs érdekvita a Kínai Népköztársaság és az EU között", míg az Egyesült Államokkal nincs egyetértés.

Más elemzők azonban úgy vélekednek, hogy Kínát nem az EU, hanem kimondottan a posztkommunista országok érdeklik. Arra hívják fel a figyelmet, hogy a kínai kezdeményezésre megszervezett varsói gazdasági és politikai fórumokra, amelyeken legújabb bejelentések szerint 16 közép- és kelet-európai ország képviselői vesznek részt, nem kaptak meghívást a nyugat-európai partnerek.

A Rzeczpospolita egy Lengyelországgal határos ország diplomatájára hivatkozva azt írja, hogy a kínaiak leginkább Lengyelország és Magyarország iránt érdeklődnek, mert Kína a térség keleti részét Lengyelországból, míg a déli országokat Magyarországról akarja meghódítani. Rafal Wojda, a TVN CNBC gazdasági hírtévé elemzője a térség iránti kínai érdeklődést azzal indokolja, hogy az országok nagy része nem tartozik az euróövezethez, ami szerinte leegyszerűsíti a gazdasági kapcsolatokat.

Az elemzők szerint a gazdasági együttműködés érdekében Lengyelországnak nem kell felhagynia az emberi jogok védelmével, mert ha a felek érdekeltek a kapcsolatok kiépítésében, akkor azt a vitás kérdések sem nehezíthetik meg. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő lengyelországi látogatásának kulcseseménye egy csütörtöki kerekasztal-beszélgetés a régió 16 országának képviselőivel. A tervek szerint Ven Lengyelországban, európai körútjának utolsó állomásán ismerteti Kínának a térségre vonatkozó új beruházási stratégiáját.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!