4p

A Real-World Economics Review folyóirat elindított egy szavazást, melyben az olvasók dönthetnek arról, ki felelős leginkább a világgazdasági válságért. A legnagyobb esélyesek között emlegetik Alan Greenspant, a Fed korábbi elnökét, aki a szerkesztők szerint nagyban elősegítette az ingatlanbuborék kialakulását az Egyesült Államokban. A nem túl nagy dicsőséget jelentő díjért versenybe száll többek között a nemrég elhunyt Paul Samuelson, valamint Lawrence Summers, Obama vezető gazdasági tanácsadója is.

Az utóbbi években sokan kerestek már bűnbakokat a világgazdasági válsággal kapcsolatban, most a "kisemberek" is szavazhatnak arról, szerintük ki tette a legtöbbet azért, hogy itt tartunk. Az első héten kétezren le is adták voksukat a szavazásra létrehozott blogon, már most látszik, kik lehetnek a favoritok.

Greenspan győzelmére a legkisebb az odds

A gazdasági folyóirat által létrehozott blogon nem számolnak be a szavazás részeredményéről, így azt nem lehet tudni, kire szavaztak a legtöbben. A szakemberek véleménye szerint azonban Alan Greenspan lehet a legnagyobb favorit a díjra, őt okolják leginkább a válság kitörése miatt.

Greenspan 1926-ban magyar zsidó családban született Washington Heightsben, közgazdasági tanulmányait 1944-ben kezdte és 1950-ben fejezte be. A szakember 1987augusztusa és 2006 januárja között volt az amerikai jegybank, a Fed kormányzótanácsának elnöke.

A Real-World Economics Review szaerkesztői szerint Greenspan nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai ingatlanpiaci buborék két évtized alatt folyamatosan tovább hízott, holott 1987-ben már ki kellett volna pukkadnia. Az egykori Fed-elnök szemére vetik, hogy két évtizedes "uralma" alatt végig expanzív hitelpolitikát folytatott, és úgy vélekedett, hogy a pénzügyi piacokat nem kell szabályozni. Ezzel a passzív hozzáállással a díj alapítói szerint hozzájárult ahhoz, hogy a buborékok olyan méretűre nőttek, ami végül a válság kitörését okozta.



A bűnbakok lehetséges listájára felkerült Greenspan utóda, a Fed-et jelenleg is vezető Ben Bernanke is, akinek azt vetik a szemére, hogy elődjéhez hasonlóan elfogadta a hatékony pénzügyi szektor modelljét, ezen keresztül hasonlóan nagy szerepet látszott a buborékok növekedésében.

A szakemberek szerint Greenspan mellett Eugene Fama lehet a favorit a díjra. Fama neve azóta ismert, mióta a világgazdaság húzóágazata a pénzügyi szektor lett az utóbbi évtizedekben. A közgazdász a hatékony pénzügyi piacokról dolgoztt ki egy elméletet, ami lényegében Greenspan politikájának elméleti hátteréül szolgált. A teória lényege az volt, hogy a pénzügyi piacokat nem kell szabályozni, hagyni kell, hogy a maguk útját járják, azonban mára a legtöbb szakember elveti ezt a tézist, a többség szerint pont a mostani válság világított rá a szigorú szabályozás szükségességére.

Posztumusz díjat is oszthatnak

A díjra összesen 12 közgazdászt jelölt a lap, az ismertebb nevek között van Milton Freedman, Paul Samuelson, illetve Lawrence Summers.

Freedman fő hibájának azt vetik fel, hogy egy naiv elméletet dolgozott ki a gazdaság működéséről, illetve a pénzről. Ez abban nyilvánult meg, hogy leginkább ő képviselte azt a véleményt, mely szerint a piacokat hagyni kell a saját útjukon járni, nem kell beavatkozni a működésükbe. Freedman leegyszerűsített modellje lehetővé tette a valóságtól elrugaszkodott, spekuláción alapuló gondolkodás elterjedését - teszik hozzá a szaklap szerkesztői.

Lawrence Summers jelenleg az amerikai elnök gazdasági stábjának egyik vezetője, a díj alapítói szerint a korábbi évtizedekben nagy szerepe volt a pénzügyi piacok deregulációjában. A szakemberek szerint ez tette lehetővé, hogy a bankok olyan túlkapásokat folytassanak, melyek végül a válság kitöréséhez vezettek.

A jelöltek között van még többek között Paul Samuelson, aki 2009 decemberében hunyt el, neki elsősorban azt vetik a szemére, hogy hozzájárult ahhoz, hogy John Maynard Keynes elméletét elvetették az amerikai döntéshozók, ez vezetett később a túlzottan liberális felfogáshoz.

A szavazás során tizenkét jelöltből hármat kell kiválasztania mindenkinek, akikről úgy érzi, hogy sokat tettek a válság kirobbanásáért. A szerkesztők tájékoztatása szerint az első héten mintegy kétezer szabályos voks érkezett, összesen pedig majdnem hatezren szavaztak, de sokan nem választottak három jelöltet.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!