5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Király Júlia szerint egy fegyelmezett, alacsonyan eladósodott államhoz képest elegendőek lennének a magyar háztartási megtakarítások.

A jelenlegi 4 százalékos megtakarítói pozíció világviszonylatban is brutális alkalmazkodást jelent, ami  azonban azt is jelenti, hogy hosszú távon ez egészen biztosan nem tartható. Ilyen magas nettó megtakarítással, ilyen hitelleépítés mellett a normális életpálya menti refinanszírozás is megszűnik, mondta az MNB alelnöke szerdán a Piac&Profit konferenciáján.

Király Júlia elmondta: a foglalkoztatási és jövedelemkilátások jelenleg nem túl rózsásak. A hitelkörnyezet feltehetően a közeljövőben is kedvezőtlen lesz. A magyar pénzügyi közvetítőrendszer a régióban az egyetlen, amelyben mind a háztartási, mind a vállalati hitelezés negatívan alakul. A bankok számára bizonytalan a környezet; a kockázatot be lehet árazni és lehet fedezni, a bizonytalanság azonban a döntések kiszámíthatóságát veszi el - mutatott rá.

Hozzátette: a külső környezet is bizonytalan, másodpercenként nézik a monitort, hogy ma éppen mi történik, s holnapra milyen megoldás alakul ki. "Bármi is lesz Európában, mi abban érintve vagyunk, ne legyen az az illúziónk, hogy nem meghatározóan a globális tényezőktől mozog a magyar kockázati felár, a magyar kockázati megítélés" - mondta Király Júlia, aki szerint jelen pillanatban nagyon éles helyzetben van egész Európa, 2008-cal hasonlíthatóak össze a paraméterek - figyelmeztetett.

A megtakarítások helyzetét elemezve ismertette: Magyarország közép-európai összehasonlításban jól áll. A pénzügyi vagyon/GDP aránya látványosan meghaladja a régiós átlagot és a balti országokét is. Ebben szerepe van, hogy 15 évvel ezelőtt változott a módszertan, a magyar háztartási megtakarításokba beszámítják az úgynevezett üzletrészeket is, aminek aránya jelentős.

A tőkeáttételt - azaz a pénzügyi vagyonhoz képest az eladósodottságot - vizsgálva azt látni, hogy míg 2000-ben ez a mutató mintegy 10 százalék volt, 2008-ra már 40 százalékra nőtt, átlépte az euroövezet  30 százalékos átlagát. A visegrádi és balti országoké nőtt hasonlóan, vagy még lendületesebben (60 százalék).

Bár a  magyar lakosság nemzetközi összehasonlításban nem tűnik túladósodottnak - összes pénzügyi adóssága összes pénzügyi vagyonához képest a legmagasabb szinten is 40 százalék körül volt -, a bankrendszer szempontjából túladósodott. Nemcsak az összes hitel/betét arány lépte át a 100 százalékot, hanem 2006-tól kezdve a háztartásokra leszűkített mutató is 100 százalék fölött volt. Tehát a magyar háztartások nem többlet megtakarítók voltak, hanem többlet hitelfelvevők.

A folyó éves nettó megtakarítás/folyó nettó hitelfelvétel tekintetében a balti országokhoz képest - ahol ez -6 százalék (vagyis negatív nettó megtakarító volt) kifejezetten jól álltunk a 2010-es években. Az egyéb uniós országokhoz képest sem volt jelentős eltérés, 2008-ban a magyar lakosság nettó megtakarítása még mindig +2 százalék volt, s azóta folyamatosan emelkedik.

A lakosság bruttó megtakarítási hányada - amiben benne vannak az üzletrészek is - fölötte van a régiós országokénak, nagyjából az európai nem periféria országokkal mozog együtt.

Egészen mostanáig tehát azt látni, hogy magasabb a megtakarítás, látszólag nincs túladósodás csak a bankszektor szempontjából. Ha pedig csupán a hitelboom kérdését vizsgáljuk, az állapítható meg, hogy bár Magyarországon a primer adatok alapján nem volt hitelboom, a visszaesés a válság után mégis itt volt az egyik legmélyebb.

Hogy miért kevés mégis az a megtakarítás, ami látszólag sok? Király Júlia szerint azért, mert Magyarországnak gazdasági fejlettségéhez képest kiugróan magas volt a bruttó államadóssága. Azt nem vettük számításba, hogy az államadósságnak a visszafizetésére nem takarított meg eleget az állam, "a fiskális alkoholizmus" által kiváltott állami túladósodáshoz képest alacsony volt a magyar megtakarítás - mondta. Egy fegyelmezett, alacsonyan eladósodó államhoz elégségesek a háztartási megtakarítások.

A magánpénztári egyszeri változást kiszűrve az elmúlt korszak négy periódusra osztható - ismertette az MNB alelnöke. Az első a támogatott lakáshitelek kora, amikor a hitelfelvétel megugrott, akkor érte el a GDP 6 százalékát. Tehát ha valamikor volt túladósodás, akkor annak kezdete ebben a korszakban volt - mutatott rá. A nettó megtakarítás ezzel párhuzamosan visszaesett.

A szigorodó kamattámogatás idején a nettó megtakarítások elkezdtek nőni, majd amikor a kormányzati konszolidáció 2006-ban megkezdődött, a magyar háztartások simították a fogyasztásukat, ami a hitelek nominális GDP-vel egyenlő ütemben történő növekedésével valósult meg, tehát a folyó hitel a GDP 6 százalékán maradt, de akkor még növekedett a GDP - emlékeztetett.

Utána jött a válság, az ahhoz való alkalmazkodás "brutálisan egyértelmű": beszakadt a nettó hitelezés, gyakorlatilag negatív most a háztartási nettó hitelfelvétel, alapvetően keresletkorlátos a piac. Ezzel párhuzamosan nem nőtt a bruttó megtakarítás, a nettó megtakarítás pusztán azért nőtt, mert próbálnak a hitelektől megszabadulni. Tehát a válsághoz való alkalmazkodás az adósság leépítésével, a nettó adósság csökkentésével, nem a pénzügyi megtakarítások növekedésével jellemezhető - mutatott rá.

Bár mindenki csökkenti a saját nettó hitelfelvételét, az összes hitelállomány az átértékelődés miatt nem csökken, amivel meg kell tanulni hosszú távon együtt élni. Nincs gyors, kényelmes, biztos megoldás; stabil, kiszámítható gazdaságpolitikára van szükség ahhoz, hogy a magas hitelállomány lassan kinőhetővé váljon - mondta Király Júlia.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!