3p

Összességében sikeresnek ítéli az Ecostat a konvergenciaprogram megvalósítását célzó eddigi intézkedéseket - derül ki a vállalat csütörtökön nyilvánosságra hozott harmadik negyedéves monitorából. Belyó Pál főigazgató szerint a tényleges megoldáshoz azonban társadalmi, sőt még inkább politikai konszenzus szükséges. Euróról akár 2012-től is beszélhetünk. Mfor.hu tudósítás.

Az idei évet pesszimistábban ítéli meg az Ecostat a kormánynál. A kutatócég korábbi jelentéséhez képest, amelyben 2,2 százalékos GDP-növekedéssel számolt, most 1,8 százalékos bővülést prognosztizál. A második negyedévhez hasonlóan a harmadikban is 1,2 százalékos pluszt várnak, majd a negyedik negyedévben közvetkezik be egy gyorsuló ütemű növekedés 2,4 százalékkal. A kormány nem változtatott prognózisán a GDP-t illetően: 2007-re 2,2 százalékos emelkedéssel számol.

Ugyanakkor ezt az 1,8 százalékot igen erőteljesen befolyásolhatják az idén egyelőre nem megbecsülhető hatások, így például a mezőgazdaság teljesítése. Jövőre már érezhető, három százalékos emelkedésre számít az Ecostat, 2009-től pedig ismét tartós, négy százalék feletti lesz a növekedés üteme. A kabinet 2008-ban 2,8 százalékos bővüléssel számol.


Két kritérium 2009-re meglesz 

A maastrichti kritériumok 2009-ben teljesíthetők lesznek. Az infláció az idei nem várt megugrás (7,6 százalék) után jövőre  is magasabb lesz a korábban tervezettnél (a kormány szerint 3,5 helyett 4,5 százalék, az Ecostat szerint 4,3 százalék), de 2009-től már nem lesz hatása a most jelentkező felhajtó tényezőknek. A hosszú távú számokra egyáltalán nem hat a fagykár és az aszály, valamint az egyéb világpiaci trendek okozta áremelkedés.

Az államháztartás hiánya nagyságrendileg a várt ütemben csökken: tavalyhoz képest, amikor kilenc százalék feletti hiányt produkált az államháztartás (egyebek mellett az indok nélküli áfacsökkentés okozta bevételkiesés ütött hatalmas lyukat a büdzsén), idén eredmény-szemléletben 6,4 százalékkal számol az Ecostat. Jövőre viszont 4,8 százalékot prognosztizál, ami valamivel magasabb, mint az a 4,1 százalék, amivel a kormány számol.

Azon újságírói kérdésre, hogy mi az eltérés oka (a 4,8 százalék egyébként magasabb, mint a konvergenciaprogram 4,3 százalékos célja), az Ecostat azt válaszolta: az óvatosság.

Az államadósság lassabban csökken


A harmadik maastrichti kritérium, az államadósság GDP arányos mértékének csökkentése csak 2009-től valósulhat meg a kutatók szerint. A kormány prognózisa szerint az idén 66,5 százalékos mutató jövőre 66,1 százalékra csökken - azaz lényegében nem változik.

A későbbi esztendőkben egyébként a másik két mutatóval nem lesz gond Belyó Pál szerint. Veres János pénzügyminiszter korábban azt mondta, hogy a gazdaság 2009-ben teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges kritériumokat.

A későbbi sikerekhez - vagyis ahhoz például, hogy a nehezen lenyomott államháztartási hiány ne kezdjen ismét növekedni - néhány dolognak mindenképp teljesülnie kell. A politikai konszenzus elengedhetetlen, és a társadalom részéről is szükség volna összefogásra. Emellett a reformfolyamatoknak nagyjából egyidőben kellene elindulniuk, vagyis stratégiai tervezésre van szükség - emelte ki Belyó Pál.

Erre van némi esély, persze csak akkor, ha a kormány komolyan gondolja a költségvetésen belüli gördülő tervezést (azaz nem statikusan négyéves ciklusokra bontja a feladatokat). Emellett az is biztató, hogy a korábbi ígéretekhez képest a 2008-as költségvetésben az államháztartás elsődleges egyenlege valóban pozitívra lett tervezve.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!