3p

Az üzleti várakozások mérsékleten javultak januárban, az Ecostat nagyvállalati TOP-100 konjunktúra-index értéke egy hónap alatt több mint 3 százalékponttal 71,8 százalékra, a kis- és középvállalati indexé 7 százalékponttal 67,8 százalékra emelkedett - közölte legfrissebb felmérését az Ecostat az MTI-vel szerdán.

Az előző hónapban, tavaly decemberben még csökkentek a bizalmi mutatók. A kutatóintézet az idén a gazdaság stagnálására számít. A termelő és szolgáltató ágazatok kibocsátása az alacsony bázishoz viszonyítva érdemben alig változik, a gazdaság mérsékelt élénkülése csak az év vége felé várható, amikorra Magyarország fontosabb kereskedelmi partnerei gazdasági növekedése már érzékelhető és tartós lesz - fogalmaznak.

Az intézet szerint az idei év első felében már javulnak a magyar nagyvállalatok értékesítési lehetőségei a külpiacokon, elsősorban Európában. A belföldi kereslet továbbra is nyomott marad, amely fékezi a vállalatok beruházásai lehetőségeit.

A felmérés alapján az elmúlt három hónapban a nagyvállalatok negyede képes volt növelni a termelését, bár a cégek 30 százalékának a kibocsátása csökkent.

A TOP 100 vállalati csoportban a cégek mindössze 21 százaléka számol a belföldi kereslet növekedésével, míg a külföldi kereslet növekedését 32 százalékuk feltételezi. A nagyvállalatok fele úgy véli, rendelésállományuk átlagos szintet ér el, míg 37 százalékuk átlag alattinak véli.

Az Ecostat szerint a kis- és középvállalatok várakozásai a tavalyi év utolsó két hónapjának mélypontjához képest sokat javultak. A vállalatok 25 százaléka úgy véli, a következő negyedévben teljesítménye növekedhet, míg 46 százalékuk stagnálást feltételez. A kis és közepes cégek várakozása alapján a lanyha belföldi kereslet és a gazdasági bizonytalanság okoz majd leginkább problémát - állapítja meg a tanulmány.

A kis és közepes cégek 23 százaléka növekvő, míg 24 százalékuk csökkenő belső kereslettel számol. A kutatóintézet tanulmánya szerint a kkv-k növekvő hitelállománya és a fizetési határidők hosszabbodása azonban komoly likviditás nehézségeket okozhat.

Az Ecostat tanulmánya kitér a nemzetgazdaságilag kiemelt ágazatokra is, eszerint a kulcságazatok bizalmi mutatója a tavalyi féléves, decemberi 32,4 százalékos mélypont után enyhén emelkedett, januárban 35,6 százalékot ért el.

A kutatóintézet szerint az ágazat 2010. évi eredményeit a bizonytalansági tényezők miatt nehéz megbecsülni, az viszont már érzékelhető, hogy a szántóföldi kultúrákban az egyre szélsőségesebb időjárás, a fokozódó belvíz és árvízveszély jelentős károkat okozhat.

A feldolgozóipar teljesítménye a gazdasági válság mélyülésével viszonylag gyors ütemben csökkent, a rendelésállomány továbbra is alacsony, jelentősen elmarad a kapacitások adta lehetőségektől.

Az Ecostat szerint az építőiparban a szektor rendelkezésére álló uniós források és a kormányzati támogatások igénybe vételével, illetve a magánszféra keresletére támaszkodva az év második felében már növekvő teljesítmény várható.

Ezzel szemben a kiskereskedelemben a konjunkturális kilátások és a belföldi vásárlóerő várható további csökkenése miatt 2010-ben sem jelez számottevő javulást az Ecostat: az év folyamán optimális esetben a forgalom mérséklődő csökkenésével kalkulál.

MTI/Menedzsment Fróum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!