4p

Hogyan lehetnek ekkora eltérések a közvélemény-kutatások között?
Magyar Péter miatt ekkora a bizonytalanság?
Milyen módszerrel készülnek a felmérések?

Online Klasszis Klub találkozó élőben Hann Endrével!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Medián ügyvezető igazgatójától!

2024. június 5. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hitelkiváltással csökkenhet a korábbi devizahiteles ügyfelek törlesztőrészlete, de a döntésnél nagyon körültekintően kell eljárni, mert bár a forintosítással megszűnt az árfolyamkockázat, a kamatkockázat továbbra is fennáll - mondta Szabó József, az MNB Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjának igazgatója szerdán Budapesten sajtóbeszélgetésen.

Szabó József kifejtette: az MNB hitel- és lízingválasztó alkalmazásának adatai alapján megbecsülték az átlagos kamatszinteket, ez alapján a lakáscélú hitelek átlagos referencia thm-je (teljes hiteldíj mutatója) 7,09 százalék, az átlagos minimum kamat 5,80 százalék, a maximum pedig 6,55 százalék. A szabadfelhasználású jelzáloghitelek esetén a referencia thm 8,50 százalék, az átlagos minimum kamat 6,43, a maximum kamat pedig 7,87 százalék.     

Az igazgató kiemelte: mostanra a többség már megkapta az elszámolási értesítőt, sokaknak csökkent a tőketartozásuk és törlesztőrészletük, és vannak lehetőségek a törlesztőrészletek további csökkentésére. Hozzátette: a bankok erőteljes kampányba kezdtek a fizetőképes ügyfelek megszerzése érdekében, a fogyasztóknak pedig érdemes jól átgondolni, és alaposan utánaszámolni a hitelkiváltásnak.

A stabilitási jelentés adatait felidézve elmondta, hogy a devizahitelesek 14 százaléka nem váltaná át devizahitelét fix törlesztésű forinthitelre, az átváltani szándékozók pedig az eredetivel megegyező vagy alacsonyabb törlesztőrészlet reményében váltanak.

Az igazgató elmondta: akkor érdemes élni a hitelkiváltással, ha az ügyfél azonos futamidővel, de alacsonyabb kamattal számolhat, vagy ha bár a törlesztőrészlet magasabb lesz, de a futamidő rövidebb lesz, így gyorsabban megszabadulhat hitelétől.

Szabó József elmondta: a döntésnél érdemes mérlegelni a megtakarítható összeget, az új törlesztőrészlet nagyságát, a futamidő változását, a kamatszintet, emellett pedig a thm-et is. Az új szerződés feltételeit is meg kell nézni, valamint azt, hogy milyen egyéb költségek változhatnak egy-egy hitelnél - tette hozzá.

A szerződés módosulásának határidejével kapcsolatban az igazgató kifejtette: ha az ügyfél nem kezdeményezi a forintosítás mellőzését, a módosulás napja a kézhezvételt követő 31. nap, innentől kezdve lehet felmondani a hiteleket, és más hitelek után érdeklődni, majd további 60 nap áll rendelkezésre a hitel felmondására. Ha a fogyasztó kezdeményezi a forintosítás mellőzését, de nem felel meg a feltételeknek, akkor szerződése az elutasítás kézhezvételét követő napon módosul. Ha kezdeményezését elfogadja a pénzintézet, akkor a szerződés módosulásának napja az elbírálás után a módosult szerződés mellékleteinek kézhezvételét követő nap.  Szabó József felhívta a figyelmet arra is, hogy a fair bankokról szóló törvény korlátok közé szorítja a fix és változó kamatozású hitelek feltételeinek változtatását.

A szerződés felmondásával kapcsolatban Szabó József elmondta, hogy összesen 90 nap áll rendelkezésre a fogyasztónak a teljes tartozás visszafizetésére, a hitelkiváltás pedig ingyenes, semmilyen költséget nem számolhat fel a bank, de ez csak a visszafizetendő régi hitelre vonatkozik. Az új hitelt nyújtó bank az üzleti feltételeiben megszabott díjakat felszámíthatja.

Szabó József kifejtette: célszerű akkor felmondani a szerződést, ha már írásos "ígérvény" van a kiváltó hitelre. Kitért arra is, hogy a felmondott hitel visszaállítására nincs jogszabályi kötelezettsége a banknak, de saját szabályai alapján dönthet így.  Az árfolyamgátas hiteleknél érdemes átgondolni, érdemes-e kiváltani, mert kiváltás esetén valószínűleg emelkedik a törlesztőrészlet.

A lakástakarékpénztárnál, ha lejár egy adott szerződés, akkor a kifizetés körülbelül 90 nap, ami gondot okozhat, ha figyelembe vesszük, hogy 90 napja van a fogyasztónak a felmondott hitel visszafizetésére. Ezért felmondás esetén érdemes - külön díj ellenében - gyorsított kifizetési eljárást kérni. A felmondásnál figyelni kell arra is, hogy az állami támogatás és kamatai elvesznek, ha 4 éven belüli szerződés - mondta el Szabó József.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!