Extra bírsággal büntet az APEH a mulasztásért
A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete volt az egyik szervezet, amelyik az Alkotmánybírósághoz fordult a házipénztáradó miatt. Úgy tűnik, a kormány megszívlelte a kritikát, hiszen az új szabályozás arra irányul, hogy ne lehessen kontrollálatlanul felhalmozni nem létező összegeket a társaság kasszájában.
Az új szabályozás lényegében azt jelenti, hogy minden egyes tranzakciót - azt is, ha az egyik bankszámláról a másikra utalunk - rögzíteni kell. Ez például azért lehet kellemetlen, mert gyakran előfordul, hogy a vállalkozói számláról egyszerűen a lakossági számlára utalja a bevétel tetemes részét a vállalkozó. Ez azonban jövőre lényegében sikkasztásnak felel majd meg.
Félmillió forintba kerül a mulasztás
A jogszabálymódosítás szankciót is tartalmaz. Ha egy vállalkozás nem végzi el ezeket a pénzkezelési dokumentációkat, akkor az adóhatóság 500 ezer forint mulasztási bírsággal sújtja. Egyéb mulasztásokért egyébként ennél jóval kevesebbet, 200 ezer forintot kell fizetniük a vállalkozásoknak.
Az adóhivatal emellett kötelezi a megbírságolt céget a nyilvántartás elkészítésére. Ha felszólításra sem végzi el ezt a feladatot, akkor a következő bírság már egymillió forint lesz. Vagyis nem éri majd meg abban bízni, hogy meg lehet úszni az adatszolgáltatást, hiszen pillanatok alatt 1,5 millió forint bírság zúdulhat a társaság nyakába.
Az, hogy egy cégnek milyen ciklusonként kell elkészítenie a pénzkezelési nyilvántartást, a forgalmától függ. A nagy forgalmú társaságoknak akár napi vagy heti szinten is számot kell adniuk a számviteli szabályok szerint, a kisebbeknek viszont lehet, hogy csak havonta.
A számviteli törvény szerint a jogszabály hatályba lépését követő 90 napon belül kell elkészíteni a pénzkezelési szabályzatot - a vállalkozás a tényleges szabályozást a maga profilja alapján alakíthatja a törvény kikötéseit figyelembe véve. Mivel a jogszabály elvileg február 15-én lép hatályba, május közepéig kell elvégezni a feladatot. Ezt követően az adóhivatal fokozottan elenőrzi majd, hogy a vállalkozások betartják-e a szabályzatot.
A házipénztári összegek sorsa bizonytalan
Ami a házipéntárban papíron lévő összegeket illeti, azt nyitó egyenlegként kell felvenni, majd a későbbi pénzforgalmat ehhez kell igazítani. Vagyis ezzel a szabályozással a kormány végülis nem éri el a házipénztáradóval kapcsolatosan felállított célját. Az új szabály alapján csak az valószínűsíthető, hogy a jövőben nem, vagy csak nagyon nehezen lehet eltüntetni ezeket a pénzeket.
Azt a problémát viszont nem kezeli, hogy mi lesz a cégek kasszájában lévő fiktív összeggel. Ha csak ez a jogszabályváltozás lép életbe, akkor a becslések szerinti százmilliárd forintnyi be nem fizetett adója elvész. Kérdés, hogy a társaságok "amnesztiát" kapnak, vagy a kormány egy még nem ismert megoldással próbál legalább egy kicsit behajtatni a kinntlevőségből. Ezzel kapcsolatban nem sikerült információhoz jutnunk a pénzügyi tárcánál.
F. Sz. E.