Közös valuta bevezetését fontolgatják a Perzsa-öböl menti olajexportból élő arab országok. Az ügyet sürgősebbé tette számukra a dollár értékvesztése: az Egyesült Arab Emírségek kormánya a héten követelte, hogy a térség olajexportőr országai hagyjanak fel valutáik dollárhoz kötésével, mert az rontja az olajexportból származó bevétel vásárlóerejét a világpiacon. Kuvait már májusban önállóan "levált" a dollárról. Most vasárnap az értekezlet után a miniszterek azt mondták, hogy nem tárgyaltak az emírségi javaslatról, és a tervezett valutaunió kialakításáig mindenképpen a dollárhoz kötik továbbra is valutáik árfolyamát.
A GCC főtitkára, Abdul-Rahman al-Attija vasárnap a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy 2010-re meg akarják teremteni a tagországok pénzügyi és vámunióját és egységes belső piacát. A közös valutát "kalídzsi"-nek ("Öböl menti") fogják hívni; ez egyszersmind a partvidéki arab tájszólás neve is. A GCC tagországai hétfőn csúcsértekezletet tartanak. Az 1981-ben alakult GCC-nek Bahrein, Kuvait, Omán, Katar, Szaud-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek a tagja.
A dollár az elmúlt napokban erőteljes lejtmenetbe kapcsolt, amelynek okai az amerikai pénzügyi válságban, illetve jelzálogpiaci krízisben keresendők. Elemzők szerint az események a dollár világpénz szerepének csökkenését vetítik előre, és egy több évtizede fennálló rendszer "lazulását" jelzik.