3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly hirtelen megugrott a nálunk dolgozni vágyó ukránok száma és a legtöbben a feldolgozóiparban kívántak elhelyezkedni a legfrissebb adatok szerint.

2016-ban összesen 6303 munkavállalási engedélyt adtak ki a Kormányhivatalok, illetve a BÁH, előző évhez képest ez 20,2 százalékos növekedést jelent. Ebben jelentős szerepe volt a szomszédos területek, főként a szerb és az ukrán munkavállalók beáramlásának. Jelentősen növekedett a kínai munkavállalók munkavállalási szándéka is, hiszen a részükre kiadott engedélyek száma 478-ról 682-re nőtt tavaly - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint.

A legtöbb munkavállalási engedély az idei év során is a fővárosban került kiadásra. Harmadik országbeli munkavállalók 56 százaléka kapott lehetőséget a munkába állásra Budapesten. A régiók szintjén a Közép-magyarországi régióba összpontosult az engedélyköteles külföldi munkavállalók több mint 60 százaléka.


Forrás: NFSZ

Nemzetgazdasági ágak szerint változatlanul a feldolgozóipar a favorit, hiszen az engedélyek 27,7 százaléka ezen a területen került kibocsátásra, ugyanakkor kiemelkedő még az információ kommunikáció (14,6 százalék) és a kereskedelem, gépjárműjavítás (10,3 százalék) ágazata is.

Ami országok szerint az ukránok és a szerbek, az ágazatok szerint a feldolgozóipar, a szálláshely szolgáltatás, a vendéglátás, a mezőgazdaság és a kereskedelem. Vagyis ezekben az ágazatokban növekedett legjelentősebben a külföldi foglalkoztatottak száma. Foglalkozásonként jelentős növekedést mutatott a szakképzettséget nem igénylő munkakörökben dolgozó, az irodai és ügyviteli foglalkozású, valamint a gépkezelők, összerelők, járművezető külföldiek száma.

(Forrás: NFSZ)

Megkerülhetetetlen összefüggést felfedezni a hiányszakmákkal, melyek leginkább az imént felsorolt ágazatokhoz kötődnek. Vagyis a statisztika is alátámasztja, hogy a munkaerőhiányt tavaly már elkezdték külföldi munkavállalókkat mérsékelni.

Főleg, hogy iskolai végzettség szerint arányaiban az egyetemi és főiskolai végzettségűek kezdtek el nálunk dolgozni - ha az egyéb és ismeretlen kategóriát nem számítjuk. A felsőfokúak körében 33 százalékkal ugrott meg a kiadott munkavállalási engedélyek száma, gimnáziumi végzettséggel 21,4 százalékkal többen jöttek. Némi visszaesést mutatott viszont a technikum és a szakközépiskolai végzettséggel érkező munkavállalók száma 2015-höz képest.

Mennyi is az annyi?

Ha a Magyarországon dolgozó külföldi munkavállalók számára vagyunk kíváncsiak 2016. december 31-ei állapotra vonatkozóan, akkor az érvényes engedéllyel, az érvényes bejelentéssel és az érvényes EU Kék Kártyával rendelkező állampolgárokat együttesen kell figyelembe venni.

Az NFSZ adatai szerint tavaly összesen

  • 6303 munkavállalási engedélyt adtak ki,
  • 7283 érvényes munkavállalási engedély
  • és 6 KéK Kártya volt érvényben.
Vagyis összesen 13 592 külföldi dolgozott tavaly év végén Magyarországon.

Ez a 2015 végi állapothoz képest 7,7 százalékkal több, akkor ugyanis 12 617 külföldi dolgozott nálunk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!