2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem változtatott az irányadó dollárkamaton az amerikai Fed, döntése indoklásában azonban küszöbön álló kamatemelésre tett erőteljes jelzést.

Az irányadó kamatsáv 0,25-0,50 százalékon tartása megfelelt a piaci várakozásoknak.

A kamattartó lépés indoklásában a Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) közleménye hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatási helyzet javulása és az amerikai gazdaság teljesítményének növekedése a monetáris politikai szigorítása mellett szól.

A növekedést veszélyeztető kockázatok jellemzésére a testület a tavaly decemberi ülés óta első alakalommal alkalmazta az enyhébb, a "nagyjából kiegyensúlyozott" megfogalmazást. A FOMC az akkori ülésen emelte meg 25 bázisponttal az irányadó kamatsávot 0,0-0,25 százalékról 0,25-0,50 százalékra.

Ilyen luxusszállót nyitott Trump 

A tíz tagú testületből heten szavaztak a kamattartás mellett és hárman javasolták a kamatsáv 0,5-0,75 százalékra emelését. Majdnem két éve nem volt példa arra, hogy a FOMC ülésén hárman szavaztak volna a többségi véleménnyel szemben.

Mindamellett azonban, hogy az idén egy monetáris szigorító lépés szinte biztosra vehető, a későbbiekben a kamatok kevésbé emelkedő pályát követnek majd a korábban jelzettnél.

A mostani kamatdöntő ülés alkalmából kiadott kétéves gazdasági prognózisában a Fed kevésbé meredek kamatpályát vetít előre, mint a három hónappal ezelőtt kiadott prognózisban. A testület 2017-ben és 2018-ban is két-két kamatemelést valószínűsít, szemben a korábbi hárommal.

A Fed negyedévente kiadott előrejelzésének távlata most első alkalommal tolódott ki 2019-re. A testület 1,8 százalékos GDP-növekedést valószínűsít arra az évre. Az idei növekedési előrejelzést a júliusi 2,0 százalékról 1,8 százalékra mérsékelte, a 2017-es és 2018-as előrejelzéseket azonban megtartotta 2,0 százalékon.

A munkanélküliségi ráta az idén 4,8 százalék lesz a júliusban várt 4,7 százalék helyett, jövőre 4,6 százalék, ami megegyezik a júliusi prognózissal, 2018-ban viszont 4,5 százalékra csökken az előző prognózisban jelzett 4,6 százalékról.

Az infláció az idén kissé gyengébben alakul majd a júliusban vártnál, 1,3 százalék lesz 1,4 százalék helyett, jövőre azonban a korábban is jelzettnek megfelelően 1,9 százalék, 2018-ban és 2019-ben pedig 2,0 százalék. A Fed inflációs célja 2,0 százalék.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!