5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Veszteségbe taszíthatja az ítéletidő és a bankadó a biztosítási szektort, ezért könnyen elképzelhető, jövőre több biztosító is elgondolkodik majd azon, hogy kivonul hazánkból. A legfrissebb statisztika szerint kilenc hónap alatt mindössze 2,7 milliárd forint volt a szektor profitja, ami a bankadó második felének befizetésével minden bizonnyal mínuszba fordul majd. Mfor.hu-háttér.

Elsősorban a bankadó és a tavalyinál magasabb károk sújtják a hazai biztosítókat - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által nemrég közölt statisztikákból. Érdekesség, hogy még a bankadó nélkül számított biztosítástechnikai eredmény is kevesebb mint a felére esett vissza a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Szinte garantált a veszteség idén

Az év első kilenc hónapjában 2,7 milliárd forint volt a biztosítási szektor adózott eredménye, miközben tavaly ilyenkor még 50,7 milliárdos profitnak örülhettek az iparág cégei. 2009-ben az egész éves profit 66,2 milliárd lett, idén viszont szinte garantált a veszteség.

Ennek oka pedig az, hogy a cégeknek decemberben még be kell fizetniük a bankadó második részletét is, ami újabb 19 milliárdot visz majd el. (Az adó egyébként összesen 38 milliárdos terhet ró idén a biztosítókra.) A harmadik negyedévben egyébként majdnem 25 milliárdos mínuszt hozott össze a biztosítási szektor, hiszen június végén még 27,2 milliárdos nyereségnél tartottak az iparág képviselői.

A bankadó felének megfizetése után

"A növekvő károk mellett negatívan érinti a biztosítók profitját, hogy a piac harmadik éve zsugorodik, erre jött még rá a bankadó" - mondta az mfor.hu kérdésére Pandurics Anett, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) alelnöke. A szakember szerint a biztosítók tavalyi (a 2010-nél kedvezőbb környezetben elért) 80 milliárdos eredményének közel felét teszi ki a bankadó, azonban a szektoron belül az eredmény nagy szórást muatat, a szektor harmada már 2009-ben is veszteséges volt.

"Várhatóan most sem lesz minden cég veszteséges: továbbra is lesznek nyereséges társaságok, de a szektor kétharmada valószínűleg veszteséggel zárja majd az idei évet" - emelte ki Pandurics Anett.

Bankadó nélkül sem néz ki szépen

A statisztikákból az is kiderül, hogy a bankadó nélkül is gyengén teljesített az idei év első kilenc hónapjában a biztosítási szektor, ami elsősorban a megnövekedett károknak volt köszönhető. Az élet és nem élet ág biztosítástechnikai eredménye összességében 14,8 milliárdos profitot mutat kilenc hónap alatt, miközben tavaly ilyenkor már 36 milliárdos volt a nyereség.

A visszaesés elsősorban a nem élet ág gyenge teljesítményének volt köszönhető: ez a terület szeptember végéig mindössze 0,9 milliárdos nyereséget tudott felmutatni szemben a tavalyi 20,3 milliárdos profittal. Ha megnézzük a károk ráfordításait, akkor máris látszik ennek oka: a tavalyi 123,2 milliárdról 139,9 milliárdra nőttek a károk kilenc hónap alatt.

A kárkifizetések elsősorban a tűz- és elemi károk esetében ugrottak meg tavalyhoz képest, közel 80 százalékkal több folyt el ezen a soron. Emellett az egyéb vagyoni kockázatok kifizetései emelkedtek 57 százalékkal. Ebből az látszik, hogy a bankadó mellett az idei viharok és árvizek tépázták meg elsősorban a biztosítók eredményét. 

Az élet ág esetében egy másik érdekes tendencia figyelhető meg: hiába emelkedtek a megszolgált díjak 258,9 milliárdról 305,3 milliárdra, majdnem ennyivel nőttek a károk ráfordításai is, melyek a tavalyi három negyedév 209,3 milliárdja után most 257,9 milliárdot tettek ki. A Mabisz alelnöke szerint ez nem meglepő, hiszen az élet ág esetében általában együtt mozognak a díjbevételek és a kifizetések. Az év elején az egyszeri díjas termékek miatt ugrott meg a díjbevétel, a lejáró egyszeri díjas termékek viszont kárkifizetésként jelennek meg - hangsúlyozta. Fontos az is, hogy a folyamatos díjas szerződések száma tovább csökkent a piacon, miközben a jövedelmezőség szempontjából ez a termékkör a fontosabb.

Elgondolkodhatnak a cégek

Kérdés, hogy a veszteséges üzletágat hány cég lesz hajlandó tovább finanszírozni, illetve melyik biztosítók gondolkodnak el azon, hogy itthagyják a magyar piacot. Főleg azok után, hogy a közelmúltban kiderült: a válságadók mégsem biztosan átmeneti időre szólnak, más formában 2013 után is számít bevételre a kormány ebből a forrásból.

Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) elnöke már júniusban úgy nyilatkozott egy sajtótájékoztatón, hogy ha 20 milliárd forintnál több különadó esik a szektorra, akkor azt a cégek nagy része nem viseli majd el károsodás nélkül.

A múlt évben 6 biztosító 66 milliárd forintos nyeresége adta ki a szektor nyereségének 90 százalékát, a maradék 25 biztosító között oszlott meg, így a különadó ez utóbbi csoportba sorolt biztosítókat veszteségbe dönti, és egy részük kivonulhat a magyar piacról - vélte az elnök.

"Ha ez tényleg egy átmeneti, kétéves teher, akkor valószínűleg nem lesz tömeges kivonulás a magyar piacról. Ezzel kapcsolatban viszont egyelőre sok a bizonytalanság, amennyiben a biztosítási szektort is értinő bankadó tovább tart, akkor nem zárható ki, hogy több cég is elgondolkodik majd a folytatáson" - mondta kérdésünkre Pandurics Ágnes.

A Mabisz alelnöke szerint korai még temetni a szektort, a külföldi tulajdonosoknál egyelőre Magyaroroszág lekerült a befektetésre alkalmas országok listájáról, de még nem jutottak el odáig, hogy a kivonuláson gondolkodnának. A szakember szerint a teljes pénzügyi szektor most arra vár, hogy áttérjünk az egységes európai bankadóra, azzal ugyanis eltűnne hazánk versenyhátránya.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!