4p

2011-ben négy év visszaesés után minimális mértékben nőtt az üzletek forgalma hazánkban. Az év végén a javuló teljesítmény valószínűleg nem csak a hazai vásárlóknak volt köszönhető, a gyengülő forint miatt a környező országokból is megérte hozzánk jönni vásárolni. Mfor.hu-háttér.

Négy szűk esztendő

Tavaly egész éven folyó áron 7899,5 milliárd forint volt a kiskereskedelmi forgalom, ez 420,9 milliárd forinttal magasabb, mint 2010-ben. Az infláció miatt azonban ez csak 0,1 százalékos volumenbővülésre volt elég az előző évhez képest. Persze ez így is kedvezőnek mondható, hiszen legutóbb 2006-ban fordult elő, hogy nőtt a magyar kiskereskedelmi forgalom.

A négy szűk esztendő miatt a tavalyi forgalom még mindig 6,3 százalékkal elmaradt a 2005-ös év havi átlagától. Az év során 7 olyan hónap volt, amikor enyhe növekedés volt tapasztalható és 4 olyan, amikor nem érte el a forgalom az előző év azonos hónapjának eredményeit - derül ki a KSH által péntek reggel közölt adatokból.

A kiskereskedelmi eladások 44,5 százaléka élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 18,1 százaléka üzemanyag-, 13,2 százaléka bútor-, műszaki cikk-, építőanyagkiskereskedelmi üzletekben realizálódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 24,2 százalék volt 2011-ben.

Decemberben a karácsony és az előrehozott vásárlás is segíthetett

Decemberben összesen 823,3 milliárd forintot hagytunk a boltokban, ami 41,1 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit és 137 milliárddal a novemberit. Utóbbi adat azért csalóka, mert december az ünnepek miatt a legerősebb hónap a kiskereskedelemben. A szezonális és naptárhatásoktól megtisztítva a KSH adatai szerint 0,2 százalékos volt a forgalombővülés novemberhez képest. 2010 decemberéhez képest a bővülés 1,5 százalékos volt, ami elsősorban a bútor- és műszaki cikk üzletek forgalmának dinamikus bővülésével magyarázható. 

Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kategóriában decemberben 0,2 százalékkal volt magasabb a forgalom, mint egy évvel korábban, ezen belül azonban jelentős eltérés mutatkozott: az élelmiszer jellegű vegyes stagnált, míg az élelmiszer, ital és dohányáru forgalma 2,9 százalékkal nőtt 2010 decemberéhez képest.

A nem élelmiszer termékek forgalma 4,3 százalékkal nőtt az év utolsó hónapjában, ez főleg az iparcikk jellegű vegyes kategória 5,7 százalékos és a bútor, műszaki cikk, építőanyag alcsoport 9,2 százalékos növekedésének volt köszönhető. Vagyis az év utolsó hónapjában főleg bútorokat és műszaki cikkeket, azaz tartós fogyasztási cikkeket vásároltunk.


Azt nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy a javuló decemberi adatban mekkora szerepe volt a januári áfaemelés miatti előrehozott vásárlásoknak. Ugyanakkor a tartós fogyasztási cikkek év végi megugrása azt mutathatja, hogy az év során az egykulcsos személyi jövedelemadó és a magánnyugdíjpénztári reálhozam miatti pluszjövedelmet részben elköltötték az emberek. A kormány korábban arra számított, hogy a kedvező adóváltozások és a reálhozamok már év közben meglendítik a kiskereskedelmet, azonban a rekordszintre erősödő svájci frank az emelkedő törlesztőrészletek miatt valószínűleg elvitte a pluszpénzt, így csak az év végén egyszeri vásárlás formájában jelentek meg a növekvő bevételek.

A fenti hatások mellett a gyengülő forint is segíthette a hazai üzleteket, hiszen az év utolsó hónapjaiban az összes környező ország devizájával szemben veszített értékéből a magyar fizetőeszköz, így karácsony előtt jobban megérte hozzánk jönni vásárolni. Az ünnepek előtt például szlovák vásárlók tömegeiről szóltak a sajtóhírek, ők lendíthették fel a forgalmat a boltokban.

A régióban csak a románok előznek

2011 decemberében, éves alapon a kiskereskedelmi forgalom az EU 27 átlagában lényegében stagnált (0,1 százalék), míg az eurózóna esetében 1,6 százalékos visszaesést mértek. A régióban (a cseh adat hiányában) csak a román forgalombővülés volt gyorsabb, mint a magyar (+1,5 százalék), a lengyel 1,6 százalékkal, a szlovák 3,3 százalékkal, míg a bolgár 2,4 százalékkal esett vissza. Azok között az országok között, amelyek esetében rendelkezésre áll már a decemberi adat (22 ország), hazánk az előkelő 8. helyen végzett a kiskereskedelmi forgalom éves bővülési ütemét tekintve - emeli ki a decemberi adatok kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteki közleménye.

"A vártnál jobb trendek mögött az egykulcsos adó miatti élénkülő belső kereslet és az év végén felerősödő bevásárlóturizmus áll" - összegzi az év második felében tapasztalt javulás okait a kormány.

"A kiskereskedelem tavalyi stabilizálódása után a kormányzati megszorítások és adóváltozások hatására idén újra visszaesésre számítunk, melynek mértéke elérheti az 1,5 százalékot" - vélekedik az idei kilátásokról Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!