5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai gazdaság több más magasan fejlett gazdasággal együtt a leglassabban növekvők között lesz 2008-ban, és jelentős annak a veszélye, hogy recesszióba süllyed a globális likviditási válság miatt, áll az egyik vezető londoni gazdasági kutatóközpont pénteken kiadott jövő évi előrejelzésében.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális nagybani likviditáspiaci apály miatt jövőre az OECD-térség egészében jelentősen megtorpan a növekedés. Az Egyesült Államokban a ház jövőre már csak 1,5 százalékos gazdasági növekedést vár. Ez erősen rontott előrejelzés, az EIU ugyanis még idei őszi előrejelzéseiben is az amerikai gazdaság 2,1 százalékos jövő évi növekedésével számolt. A pénteken kiadott jelentés szerint ráadásul a cég 40 százalékos esélyt ad annak, hogy az amerikai gazdaság 2008-ban recesszióba süllyed.

40 százalékos esélyt adnak az amerikai recessziónak

Ez egyezik más nagy londoni házak várakozásával; a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő például szintén rendre 40 százalékos eséllyel jósolja az egy éven belüli amerikai recessziót londoni előrejelzéseiben.

Az amerikai jegybank szerepét ellátó szövetségi tartalékbank-rendszer, a Federal Reserve éppen a héten negyed százalékponttal csökkentette szövetségi napikamat-célját, és ugyanennyivel a diszkont-kamatlábat is, pedig a piac szerint ez utóbbit legalább fél százalékponttal kellett volna csökkenteni a globális bankközi pénzpiacot hónapok óta uraló likviditási aszály enyhítése végett.

A Moody's Londonban közzétett napi amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek legutóbbi kiadása érthetetlennek nevezte a Fed "bátortalan" lépését. A hitelminősítő szerint a "jelentéktelen" Fed-kamatcsökkentés növelte a piacokra nehezedő nyomást, és valószínű az is, hogy tovább rontotta a nagybani hitelellátást.

Az EIU pénteki londoni előrejelzése szerint az Egyesült Államok jövőre a világ tíz leglassabban növekvő gazdasága között lesz. Ebben a mezőnyben olyan fejlett gazdaságok is szerepelnek, mint Kanada, 1,7 százalékos növekedési jóslattal, és Japán, amelynek gazdasága az EIU szerint 1,4 százalékkal bővül 2008-ban.

A fejlődő országok fogják húzni a világgazdaságot

A világgazdaság egésze ugyanakkor még jövőre is lendületesen, jóllehet szintén lassuló ütemben növekszik a prognózis szerint. Az EIU 2008-ra - vásárlóerő-paritáson számolva - 4,6 százalékos globális növekedésre számít az idei évre várt 5,1, és a tavalyi 5,3 százalék után.

A leggyorsabban továbbra is a felzárkózó piaci térség növekszik: Kínában az EIU 10,0 százalékos, az egykori szovjet térséget is tartalmazó európai átalakuló országcsoportban 5,9 százalékos növekedésre számít jövőre. Az euróövezeti növekedés ugyanakkor a 2007-re várt 2,6 százalékról 1,9 százalékra lassul a londoni gazdaságelemző ház szerint.

Mindenki óvatos Amerikát illetően

A JP Morgan globális befektetési csoport londoni részlege által szintén pénteken kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzés is jelentős, 35 százalékos esélyt ad arra, hogy az amerikai gazdaság a jövő év első felében recesszióba süllyed, de a ház által felvázolt három forgatókönyv közül nem ez a "fekete lyuknak" nevezett a legnagyobb esélyű, hanem a "gödör" nevű. Ez utóbbi szerint az amerikai lassulás az idei utolsó és a jövő évi első negyedre koncentrálódik, 1,5, illetve 1,0 százalékos éves összevetésű növekedésekkel, utána viszont meredek gyorsulás várható, rendre 2,5, 3,5 és 3,0 százalékra a további három negyedévben.

Ez a forgatókönyv a JP Morgan szerint 55 százalékos esélyű, és 2,5 százalékos egész éves amerikai növekedést jelentene jövőre. A legkisebb, 10 százalékos esélyt a ház annak a forgatókönyvnek adja, amely szerint az amerikai gazdaság jövőre egész évben 3 százaléknál gyorsabban növekszik.

Az amerikai recesszióval számoló, 35 százalékos esélyű "fekete lyuk"-forgatókönyv szerint az idei utolsó negyedben nulla százalékos növekedés, 2008 első két negyedévében rendre 1-1 százalékos visszaesés lesz az amerikai gazdaságban, az utolsó két negyedben pedig 1, illetve 2 százalékos növekedés.

A válság Európát is érintené

E forgatókönyv megvalósulása esetén az euróövezeti gazdaság növekedése a JP Morgan számítása szerint 2008-ban 1,3 százalékra esne az idei évre várt 2,6 százalékról, és az euróövezeti jegybank (EKB) 1 százalékpontos kamatcsökkentést hajtana végre a recesszió elkerülése végett.

A "fekete lyuk"-forgatókönyv hatása a JP Morgan szerint mérsékeltebb lenne a Közép-Kelet-Európát is tartalmazó szűkebb felzárkózó térségben, amelynek jövő évi növekedése amerikai recesszió esetén 5,1 százalék lenne a 2007-re jósolt 6,4 százalék után.

A térségen belül azonban Magyarország növekedése jövőre csak 1,8 százalék lenne ebben az esetben az idei évre várt 1,6 százalék után; az amerikai recesszió elmaradása esetére a cég 2,3 százalékos magyar növekedést vár 2008-ra.

Kína az előrejelzés szerint amerikai recesszió esetén is 9,5 százalékkal növekedne jövőre az idei évre várt 11,4 százalék után. A JP Morgan szerint a felzárkózó térség éppen főleg Kína növekvő világgazdasági súlya miatt ma már jóval kevésbé függ az amerikai üzleti ciklusoktól, mint korábban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!