A gépipari vállalatokhoz reálértéken 32 százalékkal több megrendelés érkezett be az idén októberben mint 2009 októberében. Elsősorban külföldön mutatkozik élénk keresletnövekedés a német gépipari termékek iránt, a belföldi megrendelések 25 százalékkal, az exportmegrendelések 35 százalékkal növekedtek októberben az előző évihez képest. A 2009-es súlyos visszaesést követően az idei első félévben egyes esetekben a megrendelések 60 százalékos növekedésére is volt példa.
Ralph Wiechers, a VDMA vezető közgazdásza rámutatott: "az októberi megrendelési adatokból világosan kiderül, hogy az év eleji lendületes növekedés már nyugodtabb tempóra váltott". A megrendelések dinamikus növekedését, különös tekintettel annak első félévi ütemére Ralph Wiechers a recessziót követő "visszapattanásra" vezeti vissza. "A beruházásokat állami ösztönzőkkel támogatták, megindult a készletek feltöltése, a befektetők újraindították a leállított projekteket. A növekedés ezen az alapon természetszerűen már nem folytatódhat" - fejtette ki.
Az igazgató rámutatott, hogy hiba lenne messzemenő következtetéseket levonni a dinamikus növekedési adatokból: "Minden éves összevetést fenntartásokkal kell kezelni, különösen olyan esetekben mint most is, amikor a krízis idején akkora volt a visszaesés mint a mi esetünkben." A gépipari vállalatok még nem érték el krízis előtti termelési teljesítményüket.
A 2009-es krízisévben a német gépgyártó és gyárépítő vállalatok termelése 24,5 százalékkal esett vissza. "Ezt még két év alatt sem fogjuk tudni korrigálni" - jelentette ki a VDMA igazgatója.
Az idei évre a termelés 6 százalékos, 2011-re pedig 8 százalékos növekedésével számol az igazgató. December végére az ágazat teljesítménye elérheti a 2006 végi, 2007 eleji szintet. "Számításaink szerint az ágazat teljesítménye 2011-ben nominálisan a 2007-es szintet érheti el, azaz 14 százalékkal marad majd el a 2008-es csúcsév teljesítményétől" - mondta Ralph Wiechers.
A fellendülés szakterületenként eltérő ütemben zajlik a gépiparban. Az elektronikus automatizálásban és az öntészeti gépgyártásban már sikerült elérni, illetve meghaladni a korábbi csúcsteljesítményt. Más területeken viszont alig csak a felét sikerült még megtenni a korábbi teljesítmény elérése felé vezető útnak. Ez a helyzet például a nyomdagépek, a mezőgazdasági gépek, illetve a szállító berendezések gyártásában.
Összességében azonban egyértelműen javulás tapasztalható. Ez egyre jobban megmutatkozik az alkalmazottak számának növekedésében is. Szeptemberben a szervezet adatai szerint 913 ezer alkalmazottat foglalkoztatott az ágazat teljes munkaidőben, 4 ezerrel többet, mint az előző hónapban és 11 ezerrel többet a májusban elért mélypontnál. 2009 végén azonban még 921 ezer teljes munkaidős alkalmazottat foglalkoztatott az ágazat. A szervezet prognózisa szerint a foglalkoztatottak számának növekedése az elkövetkező hónapokban is folytatódik majd.
MTI