A brit statisztikai hivatal kedden közzétett első becslése szerint a hazai össztermék (GDP) 0,8 százalékkal emelkedett az előző három hónaphoz képest, jóllehet az előzetes elemzői konszenzus 0,4 százalékos növekedést valószínűsített az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban.
Az idei második negyedévben még 1,2 százalékos brit növekedést mértek. Az volt 2001 óta a leggyorsabb negyedéves GDP-emelkedés Nagy-Britanniában.
A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.
A kedden közzétett harmadik negyedévi növekedési adatot - amely a későbbi felülvizsgálatok nyomán valószínűleg még módosulni fog - a lassulás ellenére kedvezően fogadták az elemzők.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a statisztikai hivatal keddi bejelentése után kiadott gyorselemzésében kiemelte, hogy a brit gazdaság teljesítménye az idei harmadik negyedévben összesen 2,8 százalékkal haladta meg a tavalyi azonos időszak összkibocsátásának értékét. A cég számításai szerint ha az idei utolsó három hónapban a harmadik negyedévi ütem felére csökken a növekedés, az idei teljes évi brit GDP-növekedés akkor is elérné az 1,8 százalékot, márpedig ilyen erős éves növekedést tavaly ilyenkor mindenki "nagyon valószínűtlennek tartott".
Egy másik nagy londoni gazdasági-pénzügyi tanácsadó cég, a Capital Economics keddi kommentárja szerint a brit gazdaság "váratlanul meredek" harmadik negyedévi növekedése nyomán valószínűleg egyelőre nem kezdődik újra a Bank of England - a brit jegybank - által tavaly indított mennyiségi enyhítési kurzus, amely az idén kifutott.
A Bank of England - három évszázados történetében első ízben - tavaly tavasszal folyamodott ehhez a gazdaságélénkítő módszerhez, vagyis a tavaly március óta fél százalékos történelmi mélységben tartott alapkamat mellett likviditásinjekcióval is megpróbálta feléleszteni a brit gazdaságot. Ennek eddigi - már elköltött - kerete 200 milliárd font (több mint 60 ezer milliárd forint) volt.
A mennyiségi enyhítés lényege az, hogy a jegybank "új pénzt" teremt - jóllehet ez fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárol elsősorban államkötvényt. A brit jegybank azonban a pótlólagos likviditásból az első fordulóban juttatott közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén.
A módszer mindazonáltal erőteljesen inflációveszélyes, és az éves összevetésű brit infláció az idei évben eddig - egy kivételével - minden hónapban egy százalékpontnál nagyobb mértékben meghaladta a kormány által a jegybank számára kitűzött 2 százalékos célt.
A Capital Economics keddi elemzése szerint a harmadik negyedévi első GDP-becslés enyhíti a kettős mélypontú brit recesszió kialakulásával kapcsolatos aggályokat, ám ez sem módosítja azt a kilátást, hogy a továbbiakban meglehetősen gyenge brit növekedés várható, amint a nemrégiben bejelentett radikális államháztartási hiánycsökkentő intézkedések a jövő évtől hatni kezdenek. A cég ezért változatlanul szükségesnek tartja a további pénzügypolitikai gazdaságélénkítést, és azt valószínűsíti, hogy a mennyiségi enyhítés 2011 elején folytatódik.
MTI