Az ázsiai ország júniusi kivitele 43,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami lassulás a májusi 48,5 százalékos bővüléshez képest. A júniusi behozatal 34,1 százalékkal nőtt, míg májusban 48,3 százalékkal.
A szakértők az export szerényebb, 40 százalékos növekedését, az import nagyobb, 38 százalékos bővülését várták júniusra éves szinten. A kínai export sorrendben a hetedik, az import nyolcadik hónapja nőtt júniusban.
Kína külkereskedelmi többlete 20,02 milliárd dollárra emelkedett júniusban az előző havi 19,5 milliárd dollárról, és jóval meghaladta az elemzői várakozásokban szerepelt 14,6 milliárd dollárt. Júniusban a kínai kivitel 137,4 milliárd dollárt, a behozatal 117,4 milliárd dollárt tett ki.
A kínai fővámhivatal (GAC) féléves összesített adatai azt mutatják, hogy a kínai kereskedelmi többlet 42,5 százalékkal - 55,3 milliárd dollárra - esett vissza az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
2010 első hat hónapjában az export alig több mint 35 százalékos növekedését mérték, míg az import közel 53 százalékkal bővült. Az első félév kereskedelmi forgalma eléri az 1350 milliárd dollárt, ami 43 százalékos emelkedésnek felel meg 2009 azonos időszakához képest.
A Kína és az Európai Unió közötti kereskedelmi forgalom január és június között 37 százalékot meghaladóan bővült az egy évvel korábbi adatokhoz képest, míg az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem több mint 30 százalékkal nőtt.
Gyorsan emelkedik a Kína és immár harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere - Japán - közötti kereskedelem, de jelentős emelkedést mutat az ASEAN-országokkal és Brazíliával bonyolított kereskedelem értéke is az első hat hónapban. Japán esetében 37, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének országaival közel 55, míg Brazíliával több mint 60 százalékkal bővült a kétoldalú kereskedelem.
MTI/Menedzsment Fórum