3p

Enyhén lassult a gazdasági növekedés üteme áprilisban az euróövezetben, de a stabilizálódás jelei is mutatkoznak, így például háromhavi csúcsra emelkedett az új megrendelések állománya, és tovább nőtt a foglalkoztatottak létszáma - ez derült ki a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimedzser-indexeinek (BMI) áprilisi előzetes adataiból.

A pénteken nyilvánosságra hozott jelentés szerint a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett BMI 53,0 pontra csökkent az előző havi 53,1 pontos végleges értékről. Elemzők növekedésre, 53,2 pontra számítottak. A szolgáltató szektorban gyorsult, a feldolgozóiparban pedig kissé lassult a növekedés.

Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe az előzetes adat szerint 53,2 pontra növekedett a márciusi 53,1 pontról. Elemzők azonban 53,3 pontra számítottak. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index előzetes értéke 51,5 pontra süllyedt az előző havi 51,6 pontról, ami 0,3 ponttal marad el az elemzők által várt 51,8 ponttól.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. Az előzőnél magasabb 50 pont feletti érték a növekedési ütem gyorsulását tükrözi.

A legfrissebb BMI-adatok azt mutatják, hogy az euróövezet leragadt a lassú növekedésnél áprilisban - kommentálta a jelentést Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza, aki szerint az adatok arra utalnak, hogy az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) 0,3 százalékkal gyarapodhatott a második negyedév elején. Nagy csalódást jelent, hogy az Európai Központi Bank monetáris politikájának további, márciusban eldöntött lazítása nem javított az üzleti kilátásokon, ami azt sugallja, hogy nem valószínű a növekedés meglódulása.

Az euróövezeti gazdaság növekedését továbbra is komolyan fékezi Franciaország, amelynek áruexportja az utóbbi három évet tekintve a legnagyobb mértékben esett vissza. Németország és a régió többi állama robusztusabb ütemben növekedett, mindazonáltal az előző hónaphoz képest így is gyengébb teljesítményt nyújtottak. Kedvező jel, hogy nagyobb arányban nőtt a munkahelyek száma, és enyhén erősödtek az inflációs nyomások, de ez inkább a gyenge bázis hatása. Mindebből az következik, hogy még agresszívabb monetáris politikára lehet szükség a fenntartható és tartós növekedés megteremtéséhez, valamint az infláció felpörgetéséhez - hangoztatta Williamson.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!