6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén tavasszal a Széll Kálmán Terv ismertetésekor 550 milliárd forintos egyenlegjavulást vállalt 2012-re a kormány. Végül a nemzetgazdasági miniszter szerint ebből ezer milliárd lesz. A baj csak az, hogy közben az eredeti intézkedések csak a várt összeg felét hozzák, ezért is volt szükség további adóemelések csatasorba állítására. Mfor.hu-háttér.

550 helyett csak 300 milliárd

Tavasszal a Konvergencia Terv benyújtásakor részletezte a kormány azokat az intézkedéseket, melyektől 550 milliárd forintos egyenlegjavulást várt 2012-re a Széll Kálmán Terv keretében. Most érdemes ismét elővenni ezt a dokumentumot és a jövő évi költségvetés múlt pénteken benyújtott első tervezetével összevetni. Az rögtön kiderül, hogy az 550 milliárdnyi egyenlegjavulásból csak nagyjából 300 milliárd valósul meg a kormány legfrissebb tervei szerint is, vagyis azoknak az elemzőknek lett igaza, akik már tavasszal arra figyelmeztettek, hogy jó esetben is a tervek 60 százaléka teljesülhet majd.

Persze a kormány már ezermilliárdos egyenlegjavulásról beszél és úgy kommunikálja, mintha túlteljesítené a Széll Kálmán Tervet. Ehhez azonban kellett a más bejelentett áfaemelés, mely a tervek szerint jövőre 150 milliárdot hoz a kasszába, illetve a 250 milliárdos stabilitási tartalék zárolása 2012-re is.Ezek az intézkedések a már említett 300 milliárdos egyenlegjavulás mellett máris 700 milliárdot tesznek ki, amihez jönnek még a jövedéki adó emeléséből származó pluszbevételek, az online szerencsejátékok megadóztatása és a többi "kisebb" intézkedés. Vagyis gyakorlatban megvalósulhat az ezermilliárdos kiigazítás, csak más szerkezetben.

Arról már korábban írtunk, hogy tavasszal a Széll Kálmán Terv 550 milliárdjából még 430 milliárdos kiadáscsökkentést és 120 milliárdos bevételnövekedést tervezett a kormány. Ez az arány változott meg mostanra: az ezer milliárdból már 550 milliárd a kiadáscsökkentés (a reformcsomag 300 milliárdja és a 250 milliárdos stabilitási tartalék), a másik fele viszont bevételnövekedésből valósul meg.

Nagy bukás lehet a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata

A tavasszal bejelentett reformintézkedéseket részletesen megvizsgálva az is kiderül, miért nem jön össze jövőre az eredetileg várt megtakarítás. A munkaerőpiac területén például 195 milliárd forintos egyenlegjavulás volt betervezve, ehhez képest a benyújtott költségvetési tervezet már csak 126 milliárdos lefaragást jelent. A passzív munkaerőpiaci támogatásoknál például a tavalyi 134,8 milliárd forintból 111,1 milliárdot faragott volna le a kormány, de csak 66,1 milliárdot sikerül a legfrissebb terv szerint. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a bejelentett intézkedések, mint például a munkanélküli segély idejének három hónapra csökkentése a vártnál kevesebb eredményt hozhatnak.

Érdekesség, hogy a reformcsomag az aktív munkaerőpiaci támogatások EU-forrásokra cserélésétől 40,5 milliárdos megtakarítást várt, miközben az idei büdzsében összesen ennyi az előirányzat. Ebből szinte előre borítékolható volt, hogy nem sikerül majd a teljes összeget elvonni, ami meg is történt: még a 2012-es tervezetben is van 27,6 milliárd forintnyi aktív munkaerőpiaci támogatás.

A nyugdíjrendszer reformjánál a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata okozhatta a legnagyobb csalódást a kormánynak. Már korábban lehetett arról hallani, hogy elég lassan halad a felülvizsgálat és a tervezettnél kevesebb embert lehet ezzel visszaterelni a munkaerőpiacra. Ez jelenik meg a költségvetési tervezetben is. Az idei 304,6 milliárdról csökken ugyan a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok ellátására és a rehabilitációs járadékra fordítandó összeg, de a csökkenés csak 20,2 milliárdos lesz. További különbség, hogy januártól az Egészségbiztosítási Alaphoz tartoznak a rokkantnyugdíjak, de ettől a 284,4 milliárdos kiadást ugyanúgy fedezni kell, mint ha a nyugdíjkassza része lenne. Nagyrészt a rokkantnyugdíjak vártnál kisebb megvágása miatt a nyugdíjrendszer területén számításaink szerint 24,7 milliárdos egyenlegjavulás jön csak össze a várt 92,5 milliárddal szemben.

Problémás terület a közösségi közlekedés is, ahol egyelőre nyomuk sincs a reformoknak. A múlt héten Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár maga is úgy nyilatkozott a Közgazdász Vándorgyűlésen tartott előadásában, hogy egyelőre nem látja a várt megtakarítás forrását ezen a területen. A költségvetési tervezetből az látszik, hogy a fogyasztói árkiegészítést 16 milliárddal 109-ről 93 milliárdra csökkentené a kormány, amivel túlteljesíti az ettől várt 10 milliárdos egyenlegjavulást. Azt egyelőre nem tudhatjuk, hogy a Nemzeti Közlekedési Holding létrehozása valóban ötmilliárdos megtakarítással jár-e, de megelőlegezhetjük ezt az összeget. A legnagyobb tétel azonban a MÁV átszervezése, hatékonyságjavítása, melytől 30 milliárdot vártak volna. Ennek tetemes részét az tehette volna ki, hogy az állam átvállalja a vasúttársaság 300 milliárdos adósságállományát, amivel a cég megszabadult volna évi 20 milliárdos kamatterheitől. Azonban az utóbbi hónapokban már pletykáltak arról, hogy nem lesz pénz a vasúttársaság konszolidálására, majd mostanra a kormány is elismerte, hogy felül kell vizsgálni a tervet.

Túlteljesülhet a terv a felsőoktatásban

Az egészségügyben sok kisebb intézkedéstől várt összesen 83 milliárd forintos megtakarítást a kormány a Széll Kálmán Tervben, azonban a benyújtott költségvetési tervezet alapján ebből is csak 44,6 milliárd valósulhat meg. ugyanis amíg az idén 1448,6 milliárd forint az Egészségbiztosítási Alap költségvetése, jövőre ez a rokkantnyugdíjak kifizetése nélkül 1404 milliárd lesz. Hasonló tapasztalható az önkormányzati finanszírozás területén is, ahol ugyan sikerül 6,6 milliárdot vágni, de ez még messze elmarad a várt 32 milliárdtól.

A felsőoktatásban azonban a jelek szerint túlteljesülhet a vállalás: a kormány összesen 12 milliárddal csökkentette volna az intézmények állami támogatását, de ebből végül 28,9 milliárdos vágás lett a büdzsé tervezetében. Az idei 189,3 milliárd után ugyanis 2012-ben 160,4 milliárdra csökken a felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!