Az olajtermelők az Algírban hétfőn kezdődött háromnapos Nemzetközi Energiai Fórumot (IEF) tervezik felhasználni arra, hogy ismét megpróbálják tető alá hozni a termelésbefagyasztásról szóló megállapodást.
Áprilisban Dohában már volt egy próbálkozás. Szaúd-Arábia azonban azt akarta elérni, hogy a megállapodáshoz Irán, a térség egyik nagy olajtermelője is csatlakozzon. Teherán ezt ugyanakkor elhárította, azzal érvelt, hogy több év szankció után januártól szűntették meg a vele szemben elrendelt importkorlátozásokat. A kialakult túltermelésért éppen ezért nem felelős, és értetlenségének adott hangot amiatt, hogy máris korlátoznák az exportját.
Irán ugyanakkor nem varrt el minden szálat, jelezte ugyanis, hogy amennyiben az olajtermelése eléri a szankciók előtti napi 4 millió hordó körüli szintet, Teherán kész bekapcsolódni a termelés befagyasztását célzó egyeztetésekbe. Ehhez a szinthez már közel állt a napi 3,6 millió hordó júliusi olajtermelés.
25 éves az ország legnagyobb piaca
Szeptemberben Szaúd-Arábia felajánlotta, hogy csökkenti az olajtermelését, ha Irán vállalja termelésének befagyasztását. A bejelentés alapján sokan arra számítottak, hogy Algírban létrejön az olajtermelés befagyasztásáról szóló megállapodás.
Kedden Algírban az OPEC főtitkára azonban lehűtötte a kedélyeket. Azt mondta, hogy még túl messze áll egymástól a szaúdi és az iráni álláspont. Mohammad Sanusi Barkindo ugyanakkor bejelentette, hogy szerdán Algírban megtartják az OPEC képviselőinek nem hivatalos megbeszélését, amelyen szóba kerülhet az olajtermelés befagyasztása. Jelenleg két időpontra van javaslat: január, vagy augusztus.
MTI